Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP2-443/57/05/1
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-443/57/05/1
Data
2005.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
prowizje
stawki podatku
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Czy podatnik zawierający umowę zlecenia w zakresie powiernictwa inwestycyjnego ma obowiązek odprowadzić podatek VAT w wys. 22% od prowizji będącej wynagrodzeniem za wykonaną usługę?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 21 października 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług w wys. 22% prowizji - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Z treści złożonego wniosku wynika, że Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza zawrzeć z osobą będącą obywatelem Stanów Zjednoczonych Ameryki umowę zlecenia w zakresie powiernictwa inwestycyjnego. W ramach tej umowy Podatnik we własnym imieniu, lecz na rachunek tej osoby dokona:
- zakupu nieruchomości położonej na terenie RP,
- remontu tejże nieruchomości,
- sprzedaży nieruchomości na wolnym rynku.
Za usługę obejmującą wszystkie czynności dokonane w wykonaniu przedmiotowej umowy Podatnik otrzyma prowizję.
Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy będąc podatnikiem VAT czynnym będzie miał obowiązek odprowadzić podatek VAT w wys. 22% od prowizji będącej wynagrodzeniem za wykonaną usługę.
Podatnik stoi na stanowisku, że podstawą opodatkowania według stawki podatku VAT w wys. 22% będzie otrzymana prowizja.

Ocena prawna:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) (dalej ustawa o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.
W myśl art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.
Podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy zlecenia stanowi dla zleceniobiorcy kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku (art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).
W związku z powyższym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegała prowizja według stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Dodatkowo wyjaśnia się, że przedmiotem wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego może być jedynie skonkretyzowana sytuacja prawno - podatkowa. Nie jest właściwym składanie jednego wniosku dotyczącego kilku sytuacji prawno - podatkowych. Jeżeli wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji dotyczących kilku zagadnień tworzących odrębne sytuacje prawno - podatkowe to do każdego zagadnienia winien złożyć odrębny wniosek. Interpretacja przepisów prawa podatkowego wydawana jest bowiem w formie postanowienia, w którym Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza (bądź nie) prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przez podatnika.
Ponieważ wniosek z dnia 21 października 2005 r. obejmuje więcej niż jedno zagadnienie prawno - podatkowe, na pozostałe zostają wydane odrębne postanowienia.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj