Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZPA/443-67/2006
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZPA/443-67/2006
Data
2006.11.15



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
operator
połączenie międzynarodowe
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy ma prawo otrzymać zwrot podatku od towarów i usług naliczonego w usługach zakańczania połączeń, zakupionych u operatorów telekomunikacyjnych działających na terytorium Polski. Ponadto pyta, czy prawo to przysługuje także w odniesieniu do podatku naliczonego w innych towarach oraz usługach, służących do świadczenia usług zakańczania połączeń świadczonych na rzecz operatorów amerykańskich.


Dnia 04 września 2006r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatnika w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawa o VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik świadczy na rzecz operatorów telekomunikacyjnych z siedzibą w Stanach Zjednoczonych (dalej Operatorzy) usługi polegające na zakańczaniu w sieciach operatorów działających na terytorium Polski połączeń inicjowanych przez operatorów amerykańskich. Operator amerykański chcąc wykonać na rzecz swojego abonenta przedmiotową usługę telekomunikacyjną musi bowiem zakupić w Polsce tzw. usługę interkonektową, polegającą na zakańczaniu rozpoczętego przez niego połączenia.

W celu świadczenia usługi polegającej na zakańczaniu w sieci polskich operatorów telekomunikacyjnych połączeń inicjowanych przez operatorów mających siedzibę na terytorium Stanów Zjednoczonych, podatnik dokonuje zakupu usługi zakańczania połączeń od operatorów telekomunikacyjnych działających na terytorium Polski (tzw. podwykonawców). Świadczenie opisanych wyżej usług stanowi jedyną działalność Spółki.

Dla celów podatkowych przedmiotowe usługi zostały sklasyfikowane do następującego grupowania - PKWiU 64.20 „Usługi telekomunikacyjne” (skierowane do podatnika pismo Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie nr ....).

Zdaniem podatnika, przysługuje mu zwrot podatku naliczonego zawartego w cenie usług świadczonych przez polskich operatorów a także zwrot podatku naliczonego w innych usługach i towarach zużywanych na potrzeby świadczonych przez podatnika usług. Usługi polskich operatorów (oraz pozostałe towary i usługi zużywane w związku z prowadzoną działalnością) są bowiem związane ze świadczonymi przez podatnika poza granicami RP usługami telekomunikacyjnym, a ponadto gdyby usługi te były świadczone na terytorium Polski, Spółce przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego. Odliczeniu podlegać będzie nie tylko podatek zawarty w towarach i usługach bezpośrednio związanych ze świadczonymi przez Spółkę usługami, lecz także podatek zawarty w towarach i usługach związanych z ponoszonymi kosztami administracyjnymi (najem biura, koszty zarządzania). W opinii podatnika, wystarczającymi dokumentami potwierdzającymi związek odliczonego podatku zawartego w cenie usług świadczonych przez polskich operatorów, są umowy zawarte z operatorami amerykańskimi oraz wystawione przez podatnika faktury na rzecz tych podmiotów.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1) ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Do usług telekomunikacyjnych świadczonych przez Spółkę ma zastosowanie reguła szczególna dotycząca określenia miejsca świadczenia, wynikająca z art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz: osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego (tj. terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty) - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. W art. 27 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT wymieniono usługi telekomunikacyjne.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, przedmiotem czynności wykonywanych przez Stronę jest świadczenie usług, polegających na umożliwieniu realizacji połączeń telefonicznych przez operatora amerykańskiego na rzecz jego abonentów znajdujących się w Polsce, za pośrednictwem podwykonawców, którymi są operatorzy telekomunikacyjni, działający na terytorium Polski. Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest podmiotem uprawnionym do statystycznej klasyfikacji usług. Zaklasyfikowanie określonego wyrobu lub usługi do odpowiedniego grupowania należy do obowiązków samego producenta lub usługodawcy.

Z przedstawionej przez Spółkę interpretacji wydanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie (pismo nr ......) wynika, iż świadczone przez podatnika usługi zakańczania w sieciach operatorów działających na terytorium Polski połączeń inicjowanych przez operatorów amerykańskich są klasyfikowane jako usługi telekomunikacyjne, pod symbolem PKWiU 64.20.

W świetle powyższych regulacji, świadczenie oznaczonych we wniosku usług niematerialnych- telekomunikacyjnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Zatem, pomimo iż czynności wykonywane przez Spółkę nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce - podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych ze świadczonymi poza granicami polski usługami, pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających, że podatek naliczony jest związany z tymi czynnościami. Zwrot podatku naliczonego dotyczyć będzie nie tylko podatku zawartego w cenie usług nabywanych od polskich operatorów, lecz także w cenie towarów i usług wykorzystywanych przez podatnika dla celów prowadzonej działalności.

Odnosząc się do kwestii dokumentów potwierdzających związek odliczonego podatku ze świadczonymi usługami, należy stwierdzić, iż ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie specjalnych uregulowań. W opinii tut. organu podatkowego, mogą to być w szczególności aktualne umowy z operatorami, na rzecz których świadczone są usługi, kopie faktur wystawionych na rzecz tych podmiotów oraz dokumenty potwierdzające otrzymanie zapłaty za wykonane usługi.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny i prawny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe – Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj