Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-20/06/PK
z 7 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-20/06/PK
Data
2006.08.07


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
import usług
podmiot zagraniczny
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy pożyczka od podmiotu zagranicznego podlega PCC?


W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, zawarła ona z podmiotem z podmiotem zagranicznym, ramową umowę kredytową. Zgodnie z tą umową kredytodawca udostępnia Spółce kredyt odnawialny na zagregowaną kwotę nieprzekraczającą kwoty kredytu. W styczniu br. ww. podmiot zagraniczny, za zgodą Spółki, dokonał cesji praw i obowiązków wynikających z ww. umowy na rzecz innego podmiotu zagranicznego (dalej: Kredytodawca). Kredytodawca nie jest udziałowcem Spółki.

Spółka stoi na stanowisku, iż udzielone w przyszłości pożyczki wynikające z ramowej umowy, będą podlegały wyłączeniu z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.). Ponadto Spółka uważa, iż nawet gdyby wyłączenie to nie miało zastosowania to pożyczki te będą zwolnione z tego podatku na mocy art. 9 pkt 10 lit. "a" ww. ustawy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela powyższe stanowisko Spółki.

Każdorazową wypłatę środków w wyniku zawartej ramowej umowy kredytowej należy uznać za umowę pożyczki. Umowy takie, zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają temu podatkowi.

W zakresie opodatkowania przedmiotowej pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004r. poz. 535 ze zm.) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy stanowi, iż podatnikami są również osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę poza terytorium Polski. Ponadto zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Jednakże w przypadkach określonych w art. 27 ust. 3 tej ustawy, czyli świadczenia usług niematerialnych wymienionych w art. 27 ust. 4 na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Przepis ten dotyczy m.in. usług finansowych.

Mając na względzie powyższe przepisy, miejscem świadczenia przedmiotowych usług będzie terytorium Polski, pod warunkiem, że Kredytodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w kraju swojej siedziby. W takiej sytuacji pożyczki te będą podlegały podatkowi od towarów i usług i na mocy art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przedmiotowe pożyczki będą zwolnione z tego podatku. W związku z tym, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki te nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Ponadto, zgodnie z przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym Kredytobiorca jest spółką akcyjną z siedzibą w Niemczech i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kredytowania i udzielania pożyczek. W związku z tym spełnione są przesłanki skorzystania ze zwolnienia zawartego w art. 9 pkt 10 lit. "a" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym, zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.

Reasumując, przedmiotowe pożyczki nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli Kredytodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w miejscu swojej siedziby. Niezależnie od tego pożyczki te będą zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 9 pkt 10 lit. "a" tej ustawy.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj