Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PP-443/61/05
z 6 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/61/05
Data
2006.01.06


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura VAT
koszty dodatkowe
poczta


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie szycia pokrowców do samochodów. Odbiorcom mieszkającym poza granicami miasta wysyłam pokrowce za pośrednictwem poczty. Poczta wystawia mi faktury VAT na przesyłkę pocztową, która jest zwolniona od podatku VAT. W związku z tym kosztami przesyłek pocztowych obciążam nabywców towarów, wystawiam im faktury i traktuję tę usługę jako zwolnioną od podatku towarów i usług. Czy słusznie postępuję ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 06.12.2005 r. (uzupełnionego ostatecznie w dniu 15.12.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

W dniu 6.12.2005 r. złożył Pan wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie szycia pokrowców do samochodów. Odbiorcom mieszkającym poza granicami miasta wysyła Pan pokrowce za pośrednictwem poczty. Poczta wystawia Panu faktury VAT na przesyłkę pocztową, która jest zwolniona od podatku VAT. W związku z powyższym, kosztami przesyłek pocztowych obciąża Pan nabywców towaru, wystawiając faktury i traktując tę usługę jako zwolnioną od podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w odniesieniu do przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan prawny oraz stan faktyczny należy stwierdzić, że refakturowanie usług pocztowych ze zwolnieniem od podatku VAT przynależnym usługom pocztowym, będących tylko elementem kosztu innej świadczonej usługi bądź sprzedawanego towaru, opodatkowanych odpowiednimi stawkami podatku od towarów i usług, nie jest właściwe.

Zwolnienie od podatku usług pocztowych PKWiU wymienionych w poz. 2 załącznika nr 4 do ustawy VAT, dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez pocztę państwową Powyższe wynika bezpośrednio z zapisu z art. 29 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, definiującego obrót stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jako całość świadczenia należnego od nabywcy.

Skoro, zatem kwota należna, stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy, obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych ze świadczoną przez podatnika sprzedażą oraz elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty wyłożone przez sprzedającego w imieniu nabywcy winny wchodzić w podstawę opodatkowania i nie powinny być odrębnie refakturowane z inną stawką podatku VAT właściwą dla tych usług. Sprzedawca towarów dostarczając je nabywcy dokonuje wyłącznie sprzedaży towarów, natomiast koszty dodatkowe, które ponosi, wchodzą w skład podstawowej jego czynności, jaką jest sprzedaż towarów. A skoro tak, to koszty ponoszone w związku i z tytułu sprzedaży towarów, winny nie tylko wchodzić w ramy tego samego rodzaju czynności, jaką jest sprzedaż towarów, ale winny być opodatkowane wg stawki podatkowej właściwej dla realizacji tego świadczenia, czyli sprzedaży towaru.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Pana należy uznać za nieprawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj