Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/1671/2006/ADB
z 21 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/1671/2006/ADB
Data
2006.09.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Właściwość miejscowa


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
osoby fizyczne
podatnik podatku od towarów i usług
prowadzenie działalności gospodarczej
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy czynności wykonane na podstawie umów o dzieło, w opisanym stanie faktycznym podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60), art.15 ust. 1 i 2 oraz ust.3 pkt 3, art.113 ust.1 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.07.2006r /data wpływu 20.07.2006r/ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /dotyczącej podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania usług świadczonych na mocy umowy o dzieło:
- w części dotyczącej wykonania usługi jako osoba fizyczna, nie prowadząca działalności gospodarczej - za nieprawidłowe,
- w części dotyczącej wykonania usługi w ramach działalności gospodarczej – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.07.2006r Strona złożyła wniosek z dnia 19.07.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego pisma wynika:
Stan faktyczny
Wnioskodawca ma możliwość wykonania umowy polegającej na napisaniu artykułu dla gazety. Jest to umowa o dzieło z przeniesieniem majątkowych praw autorskich oraz zawierająca warunki dotyczące wykonywania usługi, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Podatnik ma dwie możliwości wykonania tej umowy:
1.jako osoba fizyczna, nie prowadząca działalności gospodarczej, nie będąca podatnikiem podatku od towarów i usług,
2.w ramach prowadzonej działalności gospodarczej:
2a. gdy firma nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług,
2b. gdy firma jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zapytanie
Czy czynności wykonane na podstawie umów o dzieło, w wyżej opisanym stanie faktycznym podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Stanowisko wnioskodawcy
1.w sytuacji, w której czynności zostaną wykonane jako osoba fizyczna, nie prowadząca działalności gospodarczej, nie będąca podatnikiem podatku od towarów i usług – nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
2.w sytuacji, w której czynności zostaną wykonane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej:
2a. gdy firma nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług – do momentu przekroczenia 10.000 euro – czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po przekroczeniu tej kwoty – wnioskodawca staje się podatnikiem podatku od towarów i usług,
2b. gdy firma jest podatnikiem podatku od towarów i usług – czynności „napisania artykułu” będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług..

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte:
- w części dotyczącej wykonania usługi jako osoba fizyczna, nie prowadząca działalności gospodarczej - za nieprawidłowe,
- w części dotyczącej wykonania usługi w ramach działalności gospodarczej – za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Na podstawie art.15 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z przepisem zawartym w art.15 ust.2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art.15 ust.3 pkt 3 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2 – 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
W myśl art.13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż z samodzielnie wykonywaną działalnością nie mamy do czynienia jedynie wówczas, gdy zleceniobiorca wykonujący czynności na podstawie umowy zlecenia:
1.przy wykonaniu tych czynności korzysta wyłącznie lub przede wszystkim z organizacji infrastruktury podmiotu, na rzecz którego wykonuje czynności,
2.nie ponosi ryzyka ekonomicznego,
3.nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z wykonywanymi czynnościami tzn. odpowiedzialność tą ponosi wyłącznie pracodawca.
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola, w związku z faktem, iż zarówno z wniosku podatnika, jak i załączonych umów nie wynikają warunki techniczno – organizacyjne wykonywanych czynności (w umowie wyszczególniony jest jedynie fakt przeniesienia odpowiedzialności za treść i formę publikacji na zamawiającego, co nie jest jedynym warunkiem do nieuznania usługi za działalność gospodarczą), nie można jednoznacznie uznać, iż czynności napisania artykułu dla gazety świadczone przez wnioskodawcę – w ramach zawartej umowy o dzieło – są wykonywane jako działalność gospodarczą, czy też nie – zgodnie z przepisami ustawy towarów podatku od towarów i usług.Tak więc w tym zakresie organ podatkowy nie mógł zgodzić się ze stanowiskiem podatnika w tym zakresie.
Zgodnie z zapisem art.113 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W myśl art.113 ust.9 ww. ustawy – podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art.5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust.1 lub w ust.8.
Analizując powyższe, w odniesieniu do stanu faktycznego wskazanego we wniosku, należy stwierdzić, że:
1.w sytuacji, w której czynności zostaną wykonane przez osobę fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej, nie będącą podatnikiem podatku od towarów i usług:
– jeżeli zostaną spełnione warunki opisane powyżej, w oparciu o art.15 ww. ustawy – usługi nie będą podlegały regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, nie będą stanowiły działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jednakże zarówno zawarta umowa, jak i faktyczne warunki, na jakich czynności te zostaną wykonane muszą wyraźnie wskazywać na fakt, że przy wykonaniu tych czynności podatnik będzie korzystał wyłącznie lub przede wszystkim z organizacji infrastruktury podmiotu, na rzecz którego wykonuje czynności, nie będzie ponosił ryzyka ekonomicznego oraz nie będzie ponosił odpowiedzialności wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z wykonywanymi czynnościami.
2.w sytuacji, w której czynności zostaną wykonane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej:
2a. gdy firma nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług – do momentu przekroczenia 10.000 euro z obrotów uzyskiwanych z całej działalności – czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po przekroczeniu tej kwoty – wnioskodawca staje się podatnikiem podatku od towarów i usług i czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
2b. gdy firma jest podatnikiem podatku od towarów i usług – czynności napisania artykułu będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wg stawki właściwej dla świadczonej usługi.
W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż do zaklasyfikowania danych czynności do odpowiedniej grupy usług nie są kompetentne organy skarbowe. W myśl Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz.Urz. GUS Nr 12 poz.87):
-zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty, towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów,
-w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Ponieważ podatnik nie podał klasyfikacji świadczonej usług, zgodnie z PKWiU, organ podatkowy nie jest w stanie stwierdzić jaką stawką podatku od towarów i usług będą opodatkowane czynności wykonywane przez Stronę.
Jednocześnie informuje się Stronę, że odpowiedź na złożone zapytanie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie przedstawiona w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj