Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu
US-VII-443/13/06
z 25 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-VII-443/13/06
Data
2006.09.25



Autor
Urząd Skarbowy w Jarosławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dom letniskowy
stawki podatku
usługi noclegowe
usługi wczasowe


Pytanie podatnika
Jaką stawkę VAT należy zastosować za usługę wynajmu domku letniskowego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie stawki podatku VAT z tytułu wynajmu domku letniskowego postanawia uznać stanowisko jednostki w zakresie stawki podatku VAT z tytułu wynajmu domku letniskowego dla osób obcych za prawidłowe, w pozostałej części uznać za nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku i piśmie uzupełniającym stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada domek letniskowy, który jest obiektem socjalnym. W sezonie letnim Spółka udostępnia domek letniskowy pracownikom Spółki, byłym pracownikom (rencistom, emerytom) i niekiedy osobom obcym. Bieżące koszty utrzymania domku (podatek od nieruchomości, opłaty za wodę, energię elektryczną) ponoszone są z działalności Spółki, w przypadku otrzymania faktur VAT dokumentujących ww. wydatki Spółka odlicza podatek naliczony. Zakupy dotyczące wyposażenia domku letniskowego (zakup łóżek, lodówki) finansowane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Za pobyt w domku letniskowym wczasowicze (pracownicy, byli pracownicy, osoby obce) płacą jednakową stawkę dobową i jest to odpłatność pełna - pokrywająca koszty utrzymania. Spółka z ZFŚS wypłaca wszystkim pracownikom na ich konta osobowe świadczenie tzw. "wczasy pod gruszą" - jest to świadczenie zróżnicowane w zależności od wysokości dochodu - jak podnosi Spółka świadczenie "wczasy pod gruszą" jest odrębną sprawą.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka wystąpiła z zapytaniem: jaką stawkę VAT należy zastosować za usługę wynajmu domku letniskowego?

Wg zajętego przez jednostkę stanowiska:

    1. wynajem domku letniskowego dla osób obcych należy opodatkować stawką 7% - na podstawie załącznika nr 3 poz. 140.
    2. wynajem dla pracowników i ich rodzin - zwolniony jest od podatku VAT.

Uzasadniając zwolnienie od podatku wynajmu domku letniskowego dla pracowników Spółki, Spółka powołuje przepis § 3 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.06.1993 r. (Dz. U. Nr 59, poz. 272 i Nr 134, poz. 651), z którego zdaniem spółki wynika zwolnienie od podatku VAT usług świadczonych na rzecz pracowników i ich rodzin, jeżeli usługi te są finansowane co najmniej w 30% z funduszy specjalnych, zaznaczając, że pracownicy otrzymują na konta osobiste dofinansowanie z ZFŚS "wczasy pod gruszą".

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Przez odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy (art. 8 ust. 1 ustawy). Zatem świadczenie usług za odpłatnością jest odpłatnym świadczeniem usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika, jego pracowników, w tym byłych pracowników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami stanowi odpłatne świadczenie usług.

Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu stawką 7% podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy. Pod poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 55.2 - usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15).

Jednostka w piśmie z dnia 20.09.2006 r. (uzupełniające) wskazała, że wszyscy korzystający (najemcy) z domku letniskowego płacą jednakową stawkę dobową i jest to pełna odpłatność. Wobec powyższego wynajem domku dla pracowników, rencistów, emerytów i osób obcych za pełną odpłatnością podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7%.

Dodatkowo tut. organ podatkowy informuje, że rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29.06.1993 r. (które Spółka powołuje się w uzasadnieniu swojego stanowiska) zostało wydane na podstawie nieobowiązującej już ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127) i nie obowiązuje w aktualnym stanie prawnym.

Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny sprawy w odniesieniu do obowiązującego w dacie wpływu wniosku stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu stwierdza, iż stanowisko jednostki w zakresie stawki podatku VAT z tytułu wynajmu domku letniskowego dla osób obcych - jest prawidłowe, w pozostałej części, tj. wynajmu domku letniskowego dla pracowników, rencistów, emerytów - jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj