Interpretacja Urzędu Celnego w Gdańsku
322000-RPA-9119-17/06/AW
z 16 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
322000-RPA-9119-17/06/AW
Data
2006.11.16



Autor
Urząd Celny w Gdańsku


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
olej opałowy ciężki
paliwo
zwolnienie z podatku akcyzowego


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest zastosowanie zwolnienia wynikającego z § 10 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (t.j. z 2006 r. Dz. U. nr 72, poz. 500 z późn. zm.) w przypadku nabywania ciężkiego oleju opałowego ze składu podatkowego, a następnie odsprzedaży go podmiotom, które będą dalej ten olej odsprzedawać?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.)

    - uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych z dnia 24.10.2006 r., uzupełnionym pismem z dnia 30.10.2006 r.

U Z A S A D N I E N I E

Wniosek podatnika dotyczył udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.04.2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Zgodnie z opisanym w Państwa wniosku stanem faktycznym Spółka zamierza dokonywać odsprzedaży ciężkiego oleju opałowego korzystając ze zwolnienia od akcyzy na podstawie § 10 ust. 1 w/w rozporządzenia. Spółka nie jest producentem ciężkiego oleju opałowego. Przedmiotowy olej zamierza nabywać ze składu podatkowego, a następnie odsprzedawać podmiotom zużywającym go.

W związku z powyższym, wątpliwości podatnika dotyczą możliwości sprzedaży przedmiotowego oleju w zwolnieniu od akcyzy, podmiotom, które będą ten olej dalej odsprzedawać.

Zdaniem podatnika, jako podmiot dokonujący odsprzedaży ciężkiego oleju opałowego w zwolnieniu od akcyzy, może dokonywać takiej sprzedaży jedynie podmiotom, które wykorzystują przedmiotowy olej do celów objętych zwolnieniem i złożą oświadczenie potwierdzające swój status oraz stwierdzające, że nabywane wyroby zostaną zużyte na własne potrzeby. Spółka nie może zatem dokonywać sprzedaży tego oleju w zwolnieniu od akcyzy podmiotom, które następnie dokonują dalszej jego odsprzedaży.

Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z treścią § 10 ust. 1 w/w rozporządzenia, zwalnia się od akcyzy sprzedaż ciężkiego oleju opałowego wykorzystywanego:

    1. w elektrociepłowniach,
    2. przez indywidualne gospodarstwa domowe i organizacje charytatywne, których działalność jest zaliczana do działalności pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.),
    3. w pracach rolnych, ogrodniczych, szklarniowych oraz leśnych
    - dokonywaną ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy lub dokonywaną przez podmiot, o którym mowa w ust. 3 pkt 2

Przedmiotowe zwolnienie stosuje się, zgodnie z ust. 2 cytowanego przepisu prawa, do oleju, z którego mniej niż 30% objętościowo destyluje się przy temperaturze 350#186;C i którego gęstość w temperaturze 15#186;C jest wyższa niż 890 kg/m#179;.

Uprawnionym nabywcą jest, zgodnie z ust. 3 w/w przepisu prawa, podmiot dokonujący zakupu ciężkiego oleju opałowego, który:

- wykorzystuje ciężki olej opałowy do celów, o których mowa w ust. 1 i złoży oświadczenie potwierdzające jego status oraz stwierdzające, że nabywane wyroby zostaną zużyte na własne potrzeby do celów objętych zwolnieniem lub

- dokonuje odsprzedaży ciężkiego oleju opałowego podmiotom, o których mowa w pkt 1.

Powyższy przepis prawa wskazuje, iż podmiot dokonujący odsprzedaży ciężkiego oleju opałowego w zwolnieniu od akcyzy (podmiot o którym mowa w § 10 ust. 3 pkt 2 wskazanego rozporządzenia), może dokonać takiej odsprzedaży wyłącznie podmiotom wykorzystującym ten olej do celów objętych zwolnieniem, pod warunkiem złożenia stosowanego oświadczenia, którego elementy określono w ust. 6 cytowanego przepisu prawa. Nie ma zatem możliwości aby podmiot, o którym mowa w § 10 ust. 3 pkt 2 tego rozporządzenia, dokonywał odsprzedaży przedmiotowego oleju podmiotowi, który następnie także go odsprzeda. Ustawodawca wyraźnie wskazał bowiem podmioty uprawnione do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia, liczbę pośredników ograniczając tylko do jednego.

Mając powyższe na uwadze - postanowiłem jak w sentencji.

Udzielona w niniejszym postanowieniu interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowani przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Jednocześnie informuję, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj