Interpretacja Urzędu Celnego w Gdańsku
322000-RPA-9119-16/06/AW
z 16 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
322000-RPA-9119-16/06/AW
Data
2006.11.16



Autor
Urząd Celny w Gdańsku


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
olej opałowy ciężki
paliwo
zwolnienie z podatku akcyzowego


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest zastosowanie § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (t.j. z 2006 r. Dz. U. nr 72, poz. 500 z późn. zm.) w przypadku sprzedaży oleju opałowego ciężkiego do elektrowni za pośrednictwem odsprzedającego (pośrednika)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.)

uznaje za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych z dnia 29.09.2006 r.

U Z A S A D N I E N I E

Wniosek podatnika dotyczył udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.04.2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego

Zgodnie z opisanym w Państwa wniosku stanem faktycznym Spółka jest producentem ciężkiego oleju opałowego o nazwie handlowej "olej opałowy RG" klasyfikowanego do kodu PKWiU 23.20.17-70.00.

Olej ten jest nabywany m.in. przez elektrownie z przeznaczeniem do zużycia w procesie produkcji energii elektrycznej w elektrowniach.

W związku z powyższym, wątpliwości podatnika dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia od akcyzy na podstawie § 3 ust. 1 w/w rozporządzenia, w przypadku sprzedaży ciężkiego oleju opałowego z przeznaczeniem do zużycia w procesie produkcji energii elektrycznej w elektrowniach, w przypadku gdy sprzedaż taka jest dokonywana za pośrednictwem pośrednika (odsprzedającego).

Zdaniem podatnika prawodawca określił warunki do zastosowania omawianego zwolnienia nie określając definicji podmiotu uprawnionego, dlatego też możliwe jest zastosowanie przedmiotowego zwolnienia w przypadku, gdy w transakcji sprzedaży pośredniczy trzeci podmiot. Warunkiem tego zwolnienia jest zdaniem Strony wykonanie przez odsprzedającego obowiązków określonych w § 3 ust. 3 przedmiotowego rozporządzenia.

W odpowiedzi na Państwa zapytanie z dnia 29.09.2006 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od akcyzy, zwalnia się od akcyzy paliwa silnikowe, oleje opałowe lub gaz w przypadku, gdy są zużywane w procesie produkcji energii elektrycznej w elektrowniach.

Przepis § 3 ust. 3 w/w rozporządzenia określa warunki niezbędne do zastosowania przedmiotowego zwolnienia:

- podmiot uprawniony do zwolnienia nabywający paliwa silnikowe, oleje opałowe lub gaz dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby zostaną zużyte do celów, o których mowa w ust. 1,

- podmiot uprawniony do zwolnienia nabywający paliwa silnikowe, oleje opałowe lub gaz posiada zaświadczenie, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym, wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego potwierdzające zamówienie na odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; właściwy naczelnik urzędu celnego potwierdza zamówienie po przedstawieniu przez podmiot zaświadczeń właściwych organów podatkowych o niezaleganiu z płatnością podatku od towarów i usług oraz akcyzy,

- nabycie paliw silnikowych, olejów opałowych lub gazu nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z art. 26 ust .1 pkt 3 ustawy,

- podmiot uprawniony do zwolnienia prowadzi ewidencję pozwalającą na wyodrębnienie wyrobów zwolnionych i wyrobów nie objętych zwolnieniem.

Z kolei przepis § 3 ust. 5 tego rozporządzenia określa elementy, jakie powinno zawierać oświadczenie, o którym mowa w ust. 3 pkt 1.

Biorąc pod uwagę treść wskazanego powyżej przepisu prawa podatkowego należy zgodzić się z twierdzeniem Strony, iż ustawodawca nie zdefiniował (jak to uczynił w przypadku innych zwolnień określonych w tym rozporządzeniu) podmiotu uprawnionego do skorzystania z niniejszego zwolnienia.

Należy w związku z tym stwierdzić, iż nie ujęcie w § 3 ust. 1 przedmiotowego rozporządzenia, podmiotu odsprzedającego przedmiotowy olej, powoduje, iż udział tego podmiotu jako pośrednika w transakcji sprzedaży ciężkiego oleju opałowego wyklucza zastosowanie zwolnienia z akcyzy na podstawie § 3 ust. 1 tego rozporządzenia.

Przedmiotowe zwolnienie realizowane jest wyłącznie w przypadku transakcji pomiędzy sprzedającym (podmiotem prowadzącym skład podatkowy), a kupującym (podmiotem zużywającym wyrób w procesie produkcji energii elektrycznej, czyli elektrownią).

Ponadto należy zauważyć, iż ustawodawca wyraźnie wskazał kto jest uprawniony do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia. Jest to podmiot nabywający paliwa silnikowe, oleje opałowe lub gaz, składający sprzedawcy zamówienie na dany wyrób oraz oświadczenie stwierdzające do czego podmiot ten zużyje zakupiony towar.

Z kolei warunki przewidziane w § 3 ust. 3 w/w rozporządzenia, są niezbędne do spełnienia przez podmiot uprawniony - elektrownię, aby z tego zwolnienia skorzystać. Warunki te nie dotyczą (w przeciwieństwie do tego co sugeruje Strona) odsprzedającego.

Mając powyższe na uwadze - postanowiłem jak w sentencji.

Udzielona w niniejszym postanowieniu interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowani przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Jednocześnie informuję, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj