Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PP/443-78/06
z 31 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-78/06
Data
2006.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
usługi związane z produkcją taśm wideo, nagrań wideo, filmów


Pytanie podatnika
obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej


Pismem z dnia 14 sierpnia 2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 25.08.2006r.) uzupełnionym dnia 18 października 2006r. Pan X zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej.

Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wykonywania nagrań video, które świadczone dotychczas były wyłącznie na rzecz podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. W związku z tym, że Pan X zamierza rozpocząć wykonywanie tych usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ma wątpliwości, czy będzie obowiązany do ewidencjonowania obrotu osiągniętego z tych usług za pomocą kasy fiskalnej. Obecnie Podatnik korzysta ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących ze względu na wysokość osiąganych obrotów. Pan X działalność gospodarczą prowadzi od 24.05.2001r..

Zdaniem Pytającego nie ma on obowiązku instalacji kas rejestrujących określonego w § 4 pkt 7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Prowadzona przez niego działalność usługowa polega na przygotowywaniu filmów dotyczących na przykład: reklamowania firmy, która zleca wykonanie usługi, przygotowywanie plakatów, obsługę fotograficzną biznesowych spotkań, przygotowywanie prezentacji. Usługi te wykonywane są na kasetach video oraz płytach CD. Nośniki te zawierają wyłącznie materiały dotyczące zlecającej firmy, a Podatnik nie zajmuje się ich dostawą. Są one i będą jedynie materiałem wchodzącym w skład wykonywanej usługi. Kasety video i płyty CD są i będą wykorzystane tylko do zapisu pracy wykonanej na rzecz zleceniodawców i wchodzą wyłącznie w skład wykonywanej usługi.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Minister Finansów, uwzględniając rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu, przepisami §2 oraz §3 rozporządzenia z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51, poz. 375) zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w art. 111 ust. 1 ww. ustawy.

Jednakże, stosownie do § 4 pkt 7 cyt. rozporządzenia zwolnień, o których mowa w §2 oraz §3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi, lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w przedmiotowej sprawie Podatnik świadczy usługi nagrywania materiałów filmowych i nie zajmuje się sprzedażą nagranych kaset video i płyt CD. Zatem, biorąc pod uwagę obowiązujący stan prawny stwierdzić należy, że jeżeli dotychczas nie powstał wobec Wnioskodawcy obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, to świadcząc wskazane powyżej usługi Pan X korzystać będzie ze zwolnienia z tego obowiązku.

Ponadto informuje się, że stosownie do §3 ust. 1 pkt 3 i ust. 5 cyt. rozporządzenia zwolnienie do dnia 31.12.2006r. z ww. obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i wobec których nie powstał wcześniej ten obowiązek traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2006r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł, z działalności, o której mowa w art. 111 ust.1 ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzam, że stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj