Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kłobucku
NUS-MPPiO/443-26/2/06
z 26 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NUS-MPPiO/443-26/2/06
Data
2006.11.26



Autor
Urząd Skarbowy w Kłobucku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
sprzedaż za pośrednictwem internetu


Pytanie podatnika
Dot. momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży wysyłkowej za pośrednictwem internetu.


W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca dokonuje sprzedaży wysyłkowej towarów przez internet ( PKD 52.61.Z.). Sprzedaż wysyłkowa odbywa się za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz firm kurierskich. Za sprzedany towar stosowane są różne formy płatności: przedpłata w 100%, za pobraniem (Poczta Polska, firmy kurierskie) oraz płatność przelewem (po otrzymaniu towaru). Podatnik sprzedaż ewidencjonuje za pomocą kasy fiskalnej.

Podatnik pyta o moment powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży wysyłkowej za pośrednictwem internetu.

Zdaniem wnioskodawcy podatek należny należy rozliczyć w rozliczeniu za miesiąc w którym otrzymano środki pieniężne w przypadku przedpłat i za pobraniem (art. 19 ust. 11 i ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT), natomiast w pozostałych formach płatności – płatność przelewem - podatek należny należy ująć w rozliczeniu za miesiąc, w którym powierzono towar firmie zajmującej się jego dostarczeniem (art. 19 ust.2).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób (ust. 2 art. 19 ww. ustawy).

W ust. 13 pkt 6 ww. art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, uregulowano moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym - obowiązek w tym przypadku powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Natomiast regulacja zawarta w przepisie art. 19 ust. 11 normuje moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania części należności, w szczególności: przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty-obowiązek powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ponadto należy stwierdzić, iż przepis dotyczący dostawy wysyłkowej nie dotyczy wyłącznie zaliczenia pocztowego realizowanego przez Pocztę Polską, lecz także prywatnych firm np. kurierskich, umożliwiających wysyłkę towarów za zaliczeniem pocztowym.

Ponieważ ustawodawca nie zdefiniował określenia „za zaliczeniem pocztowym” i „za pobraniem”, natomiast uzależnił powstanie obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania zapłaty od dokonanej dostawy wysyłkowej, a więc dokonania przez odbiorcę zapłaty za dostarczoną przesyłkę drogą pocztową bądź przez firmy kurierskie, należy traktować tepojęcia jednoznacznie.

Zatem należy stwierdzić, że wyrażone we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj