Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-481/06/BIK
z 30 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-481/06/BIK
Data
2006.10.30



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
faktura zaliczkowa
moment powstania obowiązku podatkowego
nabycie wewnątrzwspólnotowe
zaliczka


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, kiedy w powyższym przykładzie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WNT oraz z tytułu dostawy dla której podatnikiem jest nabywca.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 28.07.2006r. (data wpływu do Urzędu 02.08.2006r.), uzupełnionym w dniu 28.08.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku zapłaty zaliczki tytułem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa środki trwałe z montażem w Polsce lub bez niego od kontrahentów z Unii Europejskiej. W początkowym momencie wystawca zagraniczny wystawia faktury na 10 - 15% zaliczki na dostawę. Na podstawie otrzymanych faktur zaliczkowych Spółka dokonuje płatności (nie jest to zawsze w miesiącu wystawienia faktury zaliczkowej). W końcowym etapie przy dostawie maszyny wystawiana jest faktura ostateczna, która wykazuje wartość całkowitą urządzenia oraz potrącone i zapłacone przez Spółkę zaliczki. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, kiedy w powyższym przykładzie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WNT oraz z tytułu dostawy dla której podatnikiem jest nabywca. Spółka za datę obowiązku podatkowego przy WNT przy fakturach zaliczkowych uznaje dzień wystawienia faktury. Przy ostatecznej fakturze, która w swojej treści zawiera potrącone faktury częściowe, Spółka "uznaje do obowiązku podatkowego" różnicę między wartością całkowitą a potrąconymi zaliczkami w miesiącu wystawienia faktury końcowej. Z kolei za moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca, Spółka uznaje datę zapłaty faktury częściowej, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Stosownie do treści art. 20 ust. 6 ustawy o VAT w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Zasada ta, zgodnie z art. 20 ust. 7, ma odpowiednio zastosowanie także do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Mając na uwadze przytoczone przepisy prawa należy zauważyć, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z fakturami zaliczkowymi. W świetle art. 20 ust. 7 ustawy o VAT faktura zaliczkowa dokumentuje uiszczenie wpłaty na poczet przyszłej dostawy. Tymczasem faktury otrzymane przez Stronę stanowią jedynie wezwanie do zapłaty i nie potwierdzają uzyskania przez dostawcę zaliczki. W związku z powyższym z momentem ich wystawienia nie można wiązać faktu powstania obowiązku podatkowego u nabywcy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstaje, zgodnie z art. 20 ust. 6 ustawy o VAT, z chwilą wystawienia faktury ostatecznej wraz z którą następuje dostawa maszyny.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu pragnie zauważyć, iż nie odniósł się do kwestii poprawności zakwalifikowania przez Spółkę danej czynności jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5zł oraz po 0,50zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532 ze zm./).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj