Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-005/192/TŁ/06
z 21 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-005/192/TŁ/06
Data
2006.09.21



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport towarów
faktura
kontrakt
moment powstania obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu eksportu towarów?


DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną postanowieniem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z 21 czerwca 2006r., Nr PP/443-22-1-GK/06 w zakresie podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Pismem z 23 marca 2006r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowegow swojej indywidualnej sprawie, stosownie do art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
Podatnik realizuje kontrakt na produkcję silosów stalowych dla spółki posiadającej siedzibę na terytorium Niemiec. Kontrahent wskazał jako docelowe miejsce dostawy towarów terytorium Szwajcarii. Polska Spółka wystawiła w dniu 28 lutego 2006r. fakturę eksportową z 0% stawką podatku od towarów i usług dla firmy niemieckiej. W posiadaniu Spółki znajduje się potwierdzona przez niemieckiego funkcjonariusza celnego karta 3 dokumentu SAD z adnotacją, że towar został odprawiony do postępowania wysyłkowego w dniu 1 marca 2006r.
Pytanie podatnika dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zdaniem Spółki obowiązek podatkowy powstanie w marcu 2006r.

Postanowieniem z 21 czerwca 2006r., Nr PP/443-22-1-GK/06 Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu uznał stanowisko Spółki za prawidłowe.W uzasadnieniu stwierdzono, że w przestawionym stanie faktycznym doszło do eksportu towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, w związku z czym obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstanie w marcu 2006r.



Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego prawidłowo stwierdził, że w stanie faktycznym opisanym przez Spółkę obowiązek podatkowy powstanie w marcu 2006r., tj. z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 19 ust. 6 ustawy o VAT). Jednakże organ pierwszej instancji nie odniósł się do nieprawidłowego zaklasyfikowania przez podatnika opisanej czynności. Spółka powołała się bowiem na art. 2 pkt 8 lit. a) ustawy o VAT, który stanowi, iż eksport towarów to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz (tzw. eksport bezpośredni).
Tymczasem w ocenie tut. organu, przedmiotowa czynność wyczerpuje definicję eksportu pośredniego, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ wywóz towarów dokonany jest na rzecz nabywcy mającego siedzibę poza terytorium kraju, tj. na rzecz kontrahenta niemieckiego.

Jednocześnie tut. organ, wychodząc poza zakres pytania podatnika, informuje, że zgodnie z art. 41 ust. 11 zd. pierwsze ustawy o VAT w przypadku eksportu pośredniego preferencyjna stawka podatku od towarów i usług (0%) może być zastosowana jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu,w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

W świetle powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu postanowił, jakw sentencji.

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj