Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PD-415/37/06
z 8 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/37/06
Data
2006.09.08



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
inwestycje w obcych środkach trwałych
odpisy amortyzacyjne
przebudowa
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na przebudowę lokalu mieszkalnego mogą bezpośrednio obciążać bieżące koszty prowadzonej działalności gospodarczej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 22 ust. 1, ust. 8, art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu pani wniosku z dnia 11.08.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

W dniu 11.08.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął pani wniosek o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obciążenia kosztów uzyskania przychodu wydatkami dotyczącymi przebudowy lokalu mieszkalnego z przeznaczeniem na sklep przemysłowy. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi pani działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych i dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej zakupiła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Dokonując przebudowy lokalu mieszkalnego, stosownie do decyzji Starosty z dnia 4.07.2006 r. ponosi pani wydatki związane z jego przebudową. Z treści pisma wynika, że przebudowa lokalu nie została zakończona. Pani zdaniem poniesione wydatki związane są z przebudową lokalu mieszkalnego mogą bezpośrednio obciążać bieżące koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle dokonując oceny prawnej przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdza, co następuje:

Stosownie do przedstawionych dokumentów, wspólnie z mężem jest pani współwłaścicielką wartości niematerialnej i prawnej jaką jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W ww. lokalu mieszkalnym niestanowiącym własności członka spółdzielni - ww. lokal mieszkalny jest w zasobach środków trwałych spółdzielni - ponosi wydatki, które zmierzają do jego przebudowy z przeznaczeniem na lokal użytkowy. Zatem wydatki te są inwestycją w obcym środku trwałymi. Zgodnie z art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, niezależnie od przewidywanego okresu użytkowania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych". Stosownie do art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z treści przepisu art. 22 ust. 8 ww. ustawy wynika, że kosztami uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o z uwzględnieniem art. 23. Natomiast art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych (a więc także inwestycji w obcych środkach trwałych) oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Zatem kwota wydatków na inwestycję w obcym środku trwałym w związku z przebudowę lokalu mieszkalnego, w dniu przyjęcia środka trwałego do używania, stanowić będzie wartość początkową środka podlegającą amortyzacji.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, że zaprezentowane w złożonym wniosku stanowisko jest nieprawidłowe, a obciążenie kosztów uzyskania przychodu wydatkami dotyczącymi przebudowy powyższego lokalu mieszkalnego będzie następować poprzez odpisy amortyzacyjne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj