Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/423-43/MM/06
z 9 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-43/MM/06
Data
2007.01.09



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
wydatki na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy w przypadku ponoszenia przez Spółkę wydatków związanych z organizacją imprez integracyjnych dla pracowników Spółki, można uznać je za koszty uzyskania przychodów.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a §4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 30 października 2006 r. nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 30 października 2006 r. (uzupełnionym pismem z dnia 20 listopada 2006 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zorganizowała we wrześniu 2006 r. tzw. imprezę integracyjną dla swoich pracowników. Impreza była przeznaczona wyłącznie dla pracowników Spółki. W imprezie mogli uczestniczyć wszyscy pracownicy Spółki. Każdy z pracowników mógł zabrać ze sobą osobę towarzyszącą. W związku z organizacją imprezy Spółka poniosła wydatki, które zostały w pełni sfinansowane ze środków bieżących Spółki. Udział pracowników w imprezie integracyjnej był całkowicie dobrowolny. Nie wszyscy pracownicy biorący udział w imprezie integracyjnej skorzystali z możliwości zaproszenia osoby towarzyszącej. Część pracowników nie skorzystała również z zapewnionego przez Spółkę transportu. Spółka nie miała możliwości zidentyfikowania, które osoby skorzystały z możliwości zaproszenia osoby towarzyszącej oraz kto skorzystał z zapewnionego przez Spółkę transportu.

Wątpliwości Spółki dotyczą zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „ustawą”). Zdaniem Spółki w przypadku ponoszenia przez Spółkę wydatków związanych z organizacją imprez integracyjnych dla pracowników Spółki, można uznać je za koszty uzyskania przychodów.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy do kosztów uzyskania przychodów zasadniczo są zaliczane te wydatki, których poniesienie jest związane z uzyskaniem przychodu, z wyłączeniem kosztów wymienionych z art. 16 ust. 1. Wydatki poniesione na “imprezy integracyjne” nie zostały wymienione w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartych w art. 16 ustawy. Jednakże po stronie podatnika (pracodawcy) pozostaje wykazanie logicznego związku przyczynowo-skutkowego między wydatkami a uzyskiwanymi przez firmę przychodami aby móc dany wydatek zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodów. W związku z powyższym do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tzw. koszty pracownicze. Pojęcie to obejmuje przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, jak też wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Niewątpliwie spotkania integracyjne zbliżają pracowników, poprawiają klimat panujący w firmie. Pracodawca korzysta z pracy osób zatrudnionych w celu osiągnięcia określonych korzyści (przychodów). Zorganizowanie spotkań integracyjnych, w których uczestniczą pracownicy, można potraktować jak działanie służące integracji zespołu, podtrzymaniu czy zacieśnieniu więzi pracowników z firmą, a także może być pewną formą docenienia i wynagrodzenia ich za włożoną pracę, zachęcenia do dalszych starań na korzyść firmy. Takie przedsięwzięcie ze strony pracodawcy (organizacja spotkania integracyjnego) na rzecz pracowników na pewno ma wpływ na jakość i efektywność wykonywanej przez nich pracy oraz na większe zaangażowanie w interes pracodawcy, co znajduje odbicie w osiąganych przychodach. Jednakże opisany przez Spółkę stan faktyczny wskazuje, iż spotkania integracyjne organizowane było nie tylko dla pracowników Spółki, ale również dla tzw. osób towarzyszących. W świetle powyższego, należy stwierdzić, że zorganizowana we wniosku impreza nie miała czysto charakteru integracyjnego pracowników, a więc nie spełniła warunków opisanych powyżej, w takim przypadku oznacza to, iż poniesione wydatki nie mają związku z uzyskanym przychodem, więc nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Jednostki – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów. Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj