Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-774/10-4/RR
z 23 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-774/10-4/RR
Data
2010.11.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
nieruchomości
podstawa
składki
stawki podatku
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
W przypadku sprzedaży lokalu użytkowego wraz z udziałem prawa wieczystego użytkowania gruntu, o którym mowa we wniosku, znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy w związku z § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia.W przypadku wyboru opcji opodatkowania przewidzianej w art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT dla dostawy przedmiotowego lokalu użytkowego wraz z udziałem prawa wieczystego gruntu, zastosowanie znajdzie podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22% w odniesieniu do sprzedaży lokalu użytkowego jak i udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu.



Wniosek ORD-IN 377 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2010r. (data wpływu 05.10.2010r.), uzupełnione pismem z dnia 18.10.2010r. (data wpływu 19.10.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na sprzedaż lokalu użytkowego wraz z częścią prawa wieczystego użytkowania gruntu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.10.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na sprzedaż lokalu użytkowego wraz z częścią prawa wieczystego użytkowania gruntu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza sprzedać lokal użytkowy wraz z udziałem prawa wieczystego użytkowania gruntu, który jest położony w czterokondygnacyjnym budynku mieszkalnym wspólnoty mieszkaniowej. Spółka przedmiotowy lokal wraz z udziałem prawa wieczystego użytkowania gruntu otrzymała w aporcie z Urzędu Miasta w dniu 31 marca 2009 roku i zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług aport ten został zwolniony z podatku VAT. Wcześniej tj. od 2001 roku przedmiotowy lokal znajdował się w administrowaniu Spółki, zleconym umową przez Urząd Miasta. Budynek, w którym mieści się lokal został wybudowany w 1956 roku, a przedmiotowy lokal użytkowy wynajmowany był na cele działalności gospodarczej od 1960 roku, w tym w wyniku czynności opodatkowanej podatkiem VAT od 1993 roku (od dnia wejścia w życie podatku VAT) do chwili obecnej. Najem dokumentowany był fakturą VAT przy stawce 22%. W 2002 roku najemca zwrócił się z pismem do administratora o wyrażenie zgody na remont lokalu przystosowujący lokal do jego działalności w kwocie ok. 72 tys. zł, co stanowiło ok. 15 % wartości początkowej budynku i otrzymał zgodę na remont ale na koszt własny. W późniejszym terminie nie były prowadzone żadne ulepszenia lokalu przekraczające 30% wartości początkowej lokalu.

Z pisma z dnia 18.10.2010r. (data wpływu 19.10.2010r.), stanowiącego uzupełnienie do złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca nie dokonywał żadnych remontów (ulepszeń) w przedmiotowym lokalu i w związku z tym nie był odliczany podatek VAT naliczony, natomiast gdyby takie remonty (ulepszenia) były dokonywane to przysługiwałoby Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego przy tych remontach (ulepszeniach), gdyż wymieniony lokal przeznaczony był na wynajem w związku z działalnością opodatkowaną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy sprzedaży lokalu użytkowego wraz z częścią prawa wieczystego użytkowania gruntu dostawa lokalu wraz z częścią prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i czy podatnik może w tym przypadku na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 zrezygnować dobrowolnie ze zwolnienia z podatku VAT i wybrać opodatkowanie tej dostawy...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku VAT przy dostawie przedmiotowego lokalu przysługuje prawo do zwolnienia z podatku VAT, gdyż od pierwszego zasiedlenia w wyniku czynności opodatkowanej upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Z uwagi na brak w 2002 roku w ewidencji właściciela wyodrębnienia z wartości początkowej budynku wartości początkowej tego lokalu użytkowego i przyjmując, że przeprowadzony remont (ulepszenie) stanowiłby ponad 30% wartości początkowej lokalu, to i tak od momentu remontu (ulepszenia ) w związku z najmem upłynęło już ponad 7 lat. Jednocześnie na podstawie § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24.12.2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ przedmiotowy lokal jest zwolniony z VAT, to zbycie udziału prawa wieczystego użytkowania gruntu również jest zwolnione z VAT. W stosunku do tej dostawy w przypadku sprzedaży można będzie zastosować przepisy art. 43 ust 10 i 11 i zrezygnować ze zwolnienia dostawy lokalu od podatku od towarów i usług zgodnie z warunkami ustalonymi w ust. 10 pkt 1 i pkt 2, jak również opodatkować udział prawa wieczystego użytkowania gruntu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…), w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste i zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…) – art. 8 ust. 1 ustawy.

Towarami – w myśl art. 2 pkt 6 ustawy – są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku lub opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionego przez Stronę zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza sprzedać lokal użytkowy wraz z udziałem prawa wieczystego użytkowania gruntu, który otrzymała w aporcie z Urzędu Miasta w dniu 31 marca 2009 roku i zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług aport ten został zwolniony z podatku VAT. Wcześniej tj. od 2001 roku przedmiotowy lokal znajdował się w administrowaniu Spółki, zleconym umową przez Urząd Miasta. Budynek, w którym mieści się lokal został wybudowany w 1956 roku, a przedmiotowy lokal użytkowy wynajmowany był na cele działalności gospodarczej od 1960 roku, w tym w wyniku czynności opodatkowanej podatkiem VAT od 1993 roku (od dnia wejścia w życie podatku VAT) do chwili obecnej. Najem dokumentowany był fakturą VAT przy stawce 22%. W 2002 roku najemca zwrócił się z pismem do administratora o wyrażenie zgody na remont lokalu przystosowujący lokal do jego działalności w kwocie ok. 72 tys. zł, co stanowiło ok. 15 % wartości początkowej budynku i otrzymał zgodę na remont ale na koszt własny. W późniejszym terminie nie były prowadzone żadne ulepszenia lokalu przekraczające 30% wartości początkowej lokalu.

Odnosząc przytoczone wyżej przepisy prawa podatkowego do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż dostawa lokalu użytkowego, nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy lub przed nim.

W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotowy lokal jest od 1960 roku do chwili obecnej wynajmowany na cele działalności gospodarczej. Stwierdzić zatem należy, iż pierwsze zasiedlenie miało miejsce w momencie oddania przedmiotowego lokalu pierwszemu użytkownikowi w wyniku czynności podlegającej opodatkowaniu tj. od 1993r. Ponadto między pierwszym zasiedleniem a dostawą dokonaną przez Wnioskodawcę upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Na przedmiotowym obiekcie nie były również prowadzone żadne ulepszenia przekraczające 30% wartości początkowej lokalu, w stosunku do których sprzedający miałby prawo odliczyć podatek naliczony.

Wobec powyższego w przypadku sprzedaży lokalu użytkowego, o którym mowa we wniosku, znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy.

Jednocześnie, w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z ust. 11 tego artykułu oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

W związku z powyższym, ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, mającym prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku, po spełnieniu określonych warunków, możliwość do zrezygnowania ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Natomiast, treść art. 29 ust. 5 ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy wraz z dostawą budynków lub budowli następuje również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym budynki te są posadowione. Jak wskazuje przepis § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Zatem w przypadku sprzedaży lokalu użytkowego wraz z udziałem prawa wieczystego użytkowania gruntu, o którym mowa we wniosku, znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy w związku z § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia.

W przypadku wyboru opcji opodatkowania przewidzianej w art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT dla dostawy przedmiotowego lokalu użytkowego wraz z udziałem prawa wieczystego gruntu, zastosowanie znajdzie podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22% w odniesieniu do sprzedaży lokalu użytkowego jak i udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj