Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/423-40-3/MM/06
z 27 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-40-3/MM/06
Data
2006.12.27



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
umorzenie udziałów
wynagrodzenie udziałowców


Pytanie podatnika
Czy wydatki na objęcie, nabycie zbywanych udziałów na rzecz Spółki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w związku z nieodpłatnym charakterem zbycia?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a §4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 21 września 2006 r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 21 września 2006 r. (data wpływu do tut. urzędu 29 września 2006r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Zarząd Spółki w trybie przewidzianym przez Kodeks Spółek Handlowych oraz zgodnie z postanowieniem Statutu Spółki zamierza zwołać Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki, którego przedmiotem będzie powzięcie uchwały w sprawie zakupu własnych udziałów w ilości 365 stanowiących 0,55% kapitału zakładowego Spółki w celu ich umorzenia oraz powzięcie uchwały o ich umorzeniu bez wypłaty wynagrodzenia za dobrowolną zgodą wspólnika, w trybie art. 199 § 3 Kodeksu Spółek Handlowych. Ponadto Spółka zamierza zbyć 3600 udziałów stanowiących 20,07% w kapitale zakładowym spółki „X” w celu ich umorzenia również bez wypłaty wynagrodzenia za zgodą wspólnika spółki „X” w trybie art. 199 § 3 Kodeksu Spółek Handlowych. Dokonanie powyższych czynności w ramach grupy kapitałowej do której należą Jednostka oraz spółka „X” mają wyłącznie charakter porządkujący strukturę grupy. W wyniku dokonania opisanych powyżej czynności nastąpi zakończenie bytu prawnego udziałów, a spółki dokonają jedynie zmian w prowadzonej przez siebie księdze udziałów.

Wątpliwości Spółki dotyczą zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „ustawą”). Zdaniem Spółki wydatki na objęcie, nabycie zbywanych udziałów na rzecz Spółki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w związku z nieodpłatnym charakterem zbycia.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Prawną regulację problematyki umorzenia udziałów zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Umorzenie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi unicestwienie praw udziałowych przysługujących wspólnikowi, związanych z posiadaniem przez niego udziałów. Umorzenie jest więc sposobem zakończenia bytu prawnego udziału i skutkuje definitywnym unicestwieniem praw i obowiązków majątkowych oraz korporacyjnych przysługujących wspólnikowi z tytułu uczestnictwa w spółce.

Wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie udziałów, które później są zbywane w celu ich umorzenia bez wypłaty wynagrodzenia, winny być rozpatrywane jako wydatki na objęcie i nabycie udziałów albo akcji w spółkach, bowiem zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych. Z powyższego wynika, że wydatki na nabycie udziałów (akcji) są kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). W przypadku zatem kiedy zbycie następuje w sposób nieodpłatny brak jest możliwości zakwalifikowania przedmiotowych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Jednostki – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów. Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj