Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ropczycach
US.PP/443-25/06
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443-25/06
Data
2006.09.19



Autor
Urząd Skarbowy w Ropczycach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
świadczenie nieodpłatne
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Czy jednostce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług przeznaczonych na organizację imprez kulturalnych, oświatowych, festynów w sposób nieodpłatny?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - po rozpatrzeniu z dnia 6.09.2006 r., w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii: "czy jednostce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług przeznaczonych na organizację imprez kulturalnych, oświatowych, festynów w sposób nieodpłatny?" - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko Strony przedstawione w przedmiotowym wniosku w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) za prawidłowe, o ile poniesione nakłady w całości są niezwiązane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W dniu 7.09.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej informacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Podatnik zwraca się z pytaniem: "czy jednostce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług przeznaczonych na organizację imprez kulturalnych, oświatowych, festynów w sposób nieodpłatny?". W piśmie wskazano, że instytucja organizuje imprezy odpłatne - podlegające opodatkowaniu stawką 7% i 22% oraz w większości nieodpłatne, sfinansowane z dotacji, dopłat nie podlegających opodatkowaniu.

Zdaniem podatnika - organizowanie imprez nieodpłatnych, z których nie są osiągane żadne dochody, nie podlega opodatkowaniu, w związku z tym od towarów i usług wykorzystywanych w całości do czynności nieodpłatnych, niepodlegających opodatkowaniu, nie przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż otrzymywane dotacje i dopłaty na ten cel nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Podstawowe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały zawarte w art. 86 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Ponadto w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - art. 90 ust. 1 ustawy.

Oznacza to, że podatnik może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów lub usług, jeżeli zakup ma związek ze sprzedażą opodatkowaną oraz w konkretnym przypadku nie zachodzi wyłączenie lub ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Tak więc jeśli Podatnik dokonuje zakupów, które nie będą służyć sprzedaży opodatkowanej, tym samym nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że stanowisko podatnika zajęte w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe, o ile poniesione nakłady w całości nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj