Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415/246/06
z 6 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415/246/06
Data
2006.11.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
ulga budowlana
ulga odsetkowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy podatnicy, którzy korzystali z ulgi budowlanej, mogą skorzystać z ulgi odsetkowej, jeżeli kredyt został zaciągnięty na inną inwestycję?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnicy w sierpniu 2006r. rozpoczęli budowę budynku mieszkalnego na podstawie pozwolenia na budowę uzyskanego w dniu 11.05.2006r. Przedmiotowa inwestycja będzie finansowana środkami pochodzącymi z kredytu. Natomiast w 2002r. Podatnicy nabyli lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym od osoby, która wybudowała go w wykonywaniu działalności gospodarczej. Jednocześnie skorzystano z odliczeń od podatku w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej.

Zdaniem wnioskodawców fakt skorzystania z odliczeń od podatku w ramach dużej ulgi budowlanej z tytułu zakupu lokalu mieszkalnego nie pozbawia ich prawa do odliczenia od dochodu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego. Zawarte przez ustawodawcę w art.26b ust.2 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastrzeżenie warunkujące prawo do ulgi, zdaniem Podatników dotyczy aktualnie prowadzonej inwestycji w odniesieniu do której nie korzystano z odliczeń od podatku. Zatem w opinii Wnioskodawców przysługuje im prawo do odliczania od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Przedstawione przez Podatników stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z art.26b ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z budową budynku mieszkalnego.

W myśl art.26b ust.2 pkt 7 w/w ustawy odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli między innymi podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

b) budowę budynku mieszkalnego,

c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,

d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,

g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Powyższe uregulowanie oznacza, że uprawnienia do tej ulgi nie mają osoby, które w latach 1992-2001, bądź w okresie późniejszym na zasadzie praw nabytych korzystały z tzw. dużej ulgi mieszkaniowej. Tak więc przedmiotowa ulga mieszkaniowa jest przeznaczona wyłącznie dla podatników, którzy wcześniej nie odliczali od dochodu lub podatku wydatków związanych z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych (nie korzystali ze zlikwidowanej tzw. dużej ulgi mieszkaniowej, w tym nie odliczali wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej). Błędne jest zatem twierdzenie Podatników jakoby zastrzeżenie zawarte w przytoczonym wyżej przepisie dotyczyło aktualnie prowadzonej inwestycji.

Ze względu na fakt, iż nie został spełniony jeden z warunków uprawniających do skorzystania z ulgi Podatnikom nie przysługuje prawo do odliczania od dochodu faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na budowę budynku mieszkalnego.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj