Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/423-65/06
z 9 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423-65/06
Data
2007.01.09



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
forma zapłaty
przychody należne
zbycie praw


Pytanie podatnika
Czy w związku z zawarciem opisanej wyżej ugody i w konsekwencji przejęciem aktywów i pasywów wierzyciela powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.: Ordynacja podatkowa(tj.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.10.2006 r., znak: 2538/2006 (który wpłynął w dniu 18.10.2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze, zm.) stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Stan faktyczny.
Jak wynika z wniosku, Spółka zajmuje się hurtowym obrotem lekami i innymi art. farmaceutycznymi. W ramach prowadzonej działalności nawiązała współpracę z firmą "M.", mającą trzech wspólników - osoby fizyczne.

Firma "M." zadłużyła się u Wnioskodawcy z tytułu dostaw towarów, na łączną kwotę ok. 1 mln zł, która jest zbliżona do wartości aktywów dłużnika, lub nawet nieznacznie wyższa (wycena aktywów spółki jawnej nie została jeszcze dokonana).

Ponadto wnioskodawca ma zadłużenie w stosunku do spółki "P." (powiązanej z nią osobowo - udziałowcami obydwu spółek są te same osoby), z tytułu najmu nieruchomości, w której wnioskodawca posiada siedzibę. Aby uregulować to zadłużenie, Spółka przeniesie część wierzytelności, jaką posiada w "M.", na "P." (zapłaci cesją). W ten sposób również "P." stanie się wierzycielem "M.".

W związku z opisaną wyżej sytuacją podjęto negocjacje w sprawie przejęcia przez wnioskodawcę i "P.", ogółu praw i obowiązków w "M." od dotychczasowych wspólników dłużnika.

Planowane jest zawarcie przez wnioskodawcę ugody z dwoma dotychczasowymi wspólnikami, na mocy której dojdzie do przejęcia ogółu ich praw i obowiązków w "M.", a Spółka "P." zawrze taką ugodę z trzecim wspólnikiem. Przejęcie praw i obowiązków wspólników nastąpi na zasadach i w trybie określonym w przepisach art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r.: Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).W zamian dojdzie do umorzenia długów spółki jawnej, a w związku z subsydiarną odpowiedzialnością jej wspólników, również ich zadłużenia. Wartość udziałów w "M." będzie - przypuszczalnie - zbliżona do ogólnej wartości zadłużenia Spółki wobec wnioskodawcy (ok.1 mln zł) lub mniejsza niż ta kwota. Ostatecznie wnioskodawca i "P." staną się wspólnikami "M." przejmując jej majątek.

Zapytanie i stanowisko podatnika.
W świetle opisanego stanu faktycznego wnioskodawca prosi o zajęcie stanowiska: Czy w związku z zawarciem opisanej wyżej ugody i w konsekwencji przejęciem aktywów i pasywów "M." powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych ?

Zdaniem podatnika zawarcie opisanej wyżej ugody nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych. Według wnioskodawcy, jako środek odzyskania wierzytelności należy uznać to, iż w razie, gdy wartość udziałów w Spółce będzie niższa od wartości jej zadłużenia po stronie wnioskodawcy powstanie koszt podatkowy. Przychód a więc ewentualny dochód nie powstanie również, gdy te dwie wartości będą równe. Będzie to w istocie wyrównanie straty, jaka powstała w wyniku braku zapłaty ze strony "M." za zamówione u wnioskodawcy towary.

Ocena prawna stanu faktycznego.
W oparciu o wyżej opisany stan faktyczny Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:

Jak wynika z treści wniosku, Wnioskodawcy przysługuje wierzytelność pieniężna od odbiorcy towarów handlowych będącego spółką jawną, w której uczestniczy trzech wspólników. Jednocześnie wnioskodawca jest zadłużony wobec innej spółki z ogr. odp. (powiązanej z Wnioskodawcą osobowo) i w celu zaspokojenia tego długu Wnioskodawca dokona cesji na rzecz tej spółki części wierzytelności przysługującej mu od kontrahenta handlowego. W ten sposób wierzycielami spółki jawnej staną się dwie powiązane ze sobą osobowo spółki kapitałowe. Z treści wniosku wynika także, że w celu realizacji tej wierzytelności strony tego stosunku obligacyjnego ustaliły, ze wierzyciele na mocy ugody podpisanej ze wspólnikami spółki jawnej (dłużnika), wstąpią w prawa i obowiązki wspólników spółki jawnej, czyli staną się poprzez to jej wspólnikami.

Zgodnie z treścią art. 10 §1 i 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę, jeśli umowa spółki tak stanowi, przy czym, zgodnie z przepisem § 2 tego samego artykułu, do przeniesienia ogółu tych praw i obowiązków wymagana jest pisemna zgoda wszystkich pozostałych wspólników, chyba, że umowa spółki stanowi inaczej. Stosownie do przepisu art. 10 § 3 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki. W doktrynie prawniczej wyrażany jest pogląd, że odpowiedzialność wspólnika ustępującego za zobowiązania spółki ogranicza się do zobowiązań już istniejących w chwili jego ustąpienia ze spółki (tak np.: Mateusz Rodzynkiewicz "Kodeks spółek handlowych. Komentarz" Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis sp z o. o. Warszawa 2006.

Jak wskazuje opis stanu faktycznego, zawarty we wniosku, istotą planowanych czynności prawnych jest nabycie przez wierzycieli ogółu praw wynikających z udziału w spółce jawnej, w zamian za zwolnienie tejże spółki jawnej - a co za tym idzie jej dotychczasowych wspólników - z długu.

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654, ze zm.)., przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Zgodnie z przepisem ust. 2 tego samego artykułu, za dochód uważa się nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągniętą w roku podatkowym, jeżeli natomiast koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Rodzaje przychodów i kosztów nie uwzględniane przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania określa przepis art. 7 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaś w przepisie art. 12 ust. 4 ustawy wymieniono te przysporzenia majątkowe, których nie uważa się za przychód dla celów podatkowych. Ponadto art. 17 w/w. ustawy podatkowej wskazuje rodzaje dochodów zwolnionych z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Nabycie przez wierzyciela ogółu praw majątkowych wspólników spółki jawnej, w zamian za zwolnienie spółki, a poprzez to także dotychczasowych wspólników, z długu, nie zostało wymienione w żadnym z powyższych przepisów, które umożliwiałyby pominięcie tego rodzaju przychodów w rozliczeniu dochodu do opodatkowania.

Czynność ta spowoduje zatem powstanie przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych, który należy uwzględnić przy ustalaniu dochodu do opodatkowania.

W przedmiotowej sprawie ceną, jaką Wnioskodawca poniesie w zamian za nabycie praw wspólników spółki jawnej będzie zwolnienie tej spółki z długu, czyli umorzenie wierzytelności. Z ekonomicznego punktu widzenia wartość umorzonej wierzytelności będzie kosztem uzyskania przychodu w postaci nabycia praw majątkowych wspólników spółki jawnej. Zgodnie jednak z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszt uzyskania przychodów, dla celów obliczenia podatku dochodowego od osób prawnych nie uważa się umorzonych wierzytelności, z wyjątkiem tych, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne. Możliwość uznania wartości umorzonej wierzytelności za koszt uzyskania nabycia, otrzymanych w zamian za umorzenie tej wierzytelności praw wspólników spółki jawnej, uzależnione jest od tego, czy należności przysługujące Wnioskodawcy od kontrahenta zostały zaliczone przez Wnioskodawcę do przychodów należnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj