Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kwidzynie
PP/443-2/06/O
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-2/06/O
Data
2006.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Kwidzynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
zwrot wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek zwrotu odliczonej od podatku kwoty ulgi z tytułu nabycia kasy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 marca 2006 uzupełnionego w dniu 19 maja 2006 r. oraz 25 maja 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwrotu odliczonej od podatku kwoty ulgi z tytułu nabycia kasy

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik zakupił w lutym 2001 r. kasę fiskalną, w miesiącu marcu 2001 r. dokonał odliczenia od podatku kwoty ulgi z tytułu nabycia tejże kasy. Ostatni wydruk z kasy rejestrującej został dokonany w dniu 03.04.2003r. a proces likwidacyjny spółki jawnej rozpoczął się dnia 08 lipca 2004 r.

Jak podał podatnik nie można było zlikwidować powyższej kasy, gdyż wspólnicy nie mogli przewidzieć czy będą z tej kasy korzystać, a ponadto firma nie do końca została zlikwidowana i podatnik zastanawia się nad jej wznowieniem.

Pytanie Wnioskodawcy: Czy istnieje obowiązek zwrotu odliczonej od podatku kwoty ulgi z tytułu nabycia kasy?

Stanowisko Wnioskodawcy: Spółka nie ma obowiązku zwrotu odliczonej kwoty, gdyż firma do końca nie została zlikwidowana i zastanawiamy się nad jej wznowieniem.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik zakupił w lutym 2001 r. kasę fiskalną a następnie w miesiącu marcu 2001 r. dokonał odliczenia od podatku kwotę ulgi z tytułu nabycia tejże kasy.

Ostatniego wydruku fiskalnego dokonano dnia 03.04.2003 r.

Dnia 8 lipca 2004 r. podatnik (posiadający formę prawną spółki jawnej) rozpoczął proces likwidacyjny.

Jak wynika z akt podatkowych znajdujących się w posiadaniu tut. urzędu w dniu 01.02.2006 r. podatnik dokonał odczytu przedmiotowej kasy. Z protokołu czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej wynika, że ewidencja na kasie o wymienionych powyżej numerach była prowadzona w okresie od 15.02.2001 r. do 03.04.2003 r.

Odnosząc się do zadanego pytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie wyjaśnia, co następuje: Szczegółowe zasady dokonywania odliczeń z tytułu zakupu kas rejestrujących jak również okoliczności powodujące obowiązek zwrotu tych kwot określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.). Zgodnie z § 9 ust. 3 powołanego rozporządzenia, podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadku, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

  1. zaprzestaną ich używania;
  2. zaprzestaną działalności;
  3. nastąpi otwarcie likwidacji;
  4. zostanie ogłoszona upadłość;
  5. nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans;
  6. nie dokonają w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis.

Przepisy prawa podatkowego nie definiują użytego w § 9 ust. 3 pkt 1 w/w rozporządzenia pojęcia "zaprzestanie używania" w celu jego wyjaśnienia należy odwołać się do znaczenia jakie nadaje im Słownik Języka Polskiego (pod redakcją prof. M. Szymczaka, wyd. PWN, 1998 r.) - zaprzestać: przerwać jakąś czynność, zaniechać robienia czegoś; używać: posłużyć się czymś, zastosować coś jako środek, narzędzie, zużytkować.

Zatem należy przyjąć, że zaprzestanie używania kasy fiskalnej, o którym mowa w § 9 ust. 3 pkt 1 w cyt rozporządzenia oznacza sytuację, w której podatnik definitywnie zakończył używanie kasy fiskalnej.

Za stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadził ewidencję za pomocą tejże kasy w okresie od 15.02.2001 r. do 03.04.2003 r. W dniu 01.02.2006 r. podatnik dokonał odczytu zawartości pamięci kasy rejestrującej tej kasy, co oznacza, że całkowicie zrezygnował z jej użytkowania.

Mając na uwadze wyżej cytowany przepis oraz stan faktyczny sprawy należy stwierdzić, iż podatnik nie ewidencjonował obrotu na powyższej kasie rejestrującej w okresie trzech lat, licząc ten okres od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania do ostatniego raportu dobowego, bowiem kasa rejestrująca używana była w okresie od 15.02.2001 r. do 03.04.2003 r.

Oznacza to, że Wnioskodawca zaprzestał używania kasy przed upływem trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania a co za tym zobowiązany jest do zwrotu odliczonej od podatku kwoty ulgi z tytułu nabycia kasy.

Odnosząc się do podanych przyczyn zaprzestania użytkowania tj. "ostatni wydruk został dokonany w dniu 03.04.2003 r. i nie mogliśmy jeszcze zlikwidować powyższej kasy, gdyż wspólnicy nie mogli przewidzieć czy będą z tej kasy korzystać czy nie" oraz "firma nie do końca została zlikwidowana i podatnik zastanawia się nad jej wznowieniem" należy stwierdzić, iż przepis w § 9 ust. 3 pkt 1 w/w rozporządzenia precyzyjnie określa, że okres używania kasy musi wynosić trzy lata od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie rejestrującej do dnia zaprzestania jej używania i nie ma znaczenia, fakt wyrejestrowania przedmiotowej kasy po upływie trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą tejże kasy. Ponadto podatnik dokonując czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej w dniu 01.02.2006 r. potwierdził fakt, iż przedmiotowa kasa rejestrująca nie będzie przez niego użytkowana. Znaczenia dla niniejszego zapytania nie ma fakt kiedy podatnik zlikwidował działalność gospodarczą oraz czy przewiduje dalsze jej prowadzenie czy nie. Jedyną warunkującą przesłanką jest w tym wypadku okres użytkowania kasy rejestrującej.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie stwierdził, iż stanowisko Wnioskodawcy w sprawie zwrotu odliczonej od podatku kwoty ulgi z tytułu nabycia kasy jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj