Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443–90A/06/JK/BB
z 25 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443–90A/06/JK/BB
Data
2006.09.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
druk


Pytanie podatnika
jaką stawkę należy stosować przy wykonywaniu usługi druku w Polsce dla klienta w Szwecji.


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z pismem Strony (daty brak - wpływ do tut. Urzędu 23.05.2006r.), uzupełnione kolejnym pismem (daty brak - wpływ do tut. Urzędu 27.07.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


postanawia


uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie (wpływ do tut. urzędu 23.06.206r) w zakresie stawki podatku VAT na wykonywane przez Podatnika czynności za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Dnia 23.06.2006r wpłynął do tut. urzędu wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Podatnik zawarł umowę z klientem ze Szwecji na mocy której zobowiązany jest do wykonania składu komputerowego (czynność wykonywana przez Podatnika osobiście), druku książki i dostarczenia do kontrahenta. Druk książki zlecany będzie podwykonawcy – warszawskiej drukarni, która wykona druk z materiałów własnych. Jednocześnie w/w drukarnia zorganizuje transport książek. Z tytułu wykonania w/w usługi druku książki oraz transportu podwykonawca wystawi na rzecz Podatnika fakturę z wykazaną pozycją druku oraz transportu. Następnie Podatnik wystawi na rzecz kontrahenta ze Szwecji fakturę, w której ujmie:

a) przygotowanie do druku książki (skład/łamanie na komputerze) – PKWiU 22.25.1
b) druk książki - PKWiU 22.22.31
c) transport książek do klienta ( koszt transportu nie będzie wliczony w cenę wykonania książki, będzie rozliczany oddzielnie, tj. będzie stanowić na fakturze odrębną pozycję)
Jednocześnie wnioskodawca wyjaśnia, iż:

wszelkie prawa do książki zgodnie z umową przejdą na kontrahenta i on jest właścicielem książek,przedmiotowe książki są oznaczone symbolem ISBNkontrahent ze Szwecji jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w zakresie usług transportowych klient ze Szwecji podał świadczącemu usługę transportu numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Szwecji.

Przedstawiając w/w stan faktyczny Podatnik wnosi o określenie stawki, jaka winna być zastosowana dla wszystkich czynności wymienionych w pkt a-c. Zdaniem wnioskodawcy, do każdej pozycji należy zastosować stawkę VAT w wys. 22%.

I. W zakresie czynności wymienionych w pkt a-b, tj przygotowanie do druku książki (skład/łamanie na komputerze) i druk książki , organ podatkowy stwierdza, co niżej:

W myśl art 5 ust 1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:
1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2.eksport towarów
3.import towarów
4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust 1 w/cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art 7.

Zatem w przedmiotowej sprawie należy rozstrzygnąć, czy Podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługę na rzecz klienta ze Szwecji. Organ podatkowy wyraża stanowisko, iż w przypadku, gdy:

przedmiotem czynności wykonywanych przez Stronę jest wykonanie ( na zlecenie) produktu w postaci książek,w/w produkt nie został wykonany na materiale własnym klienta ze Szwecji, lecz z materiału własnego wykonującego zamówienie ( podwykonawcy) Strona przenosi prawo do rozporządzania tym produktem jak właściciel na nabywcęto w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów.

Wnioskodawca w piśmie wskazuje, iż klient ze Szwecji cyt. „posiada numer podatkowy na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych”.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 13 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art 7 na terytorium członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust 2-8. Jednakże w/w przepis stosuje się m. in. pod warunkiem, że:

nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju ( art 13 ust 2 pkt 1 w/cyt. ustawy) – w przedmiotowej sprawie warunek spełnionydokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art 15, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art 97, z zastrzeżeniem ust 7 ( art 13 ust 6 w/cyt. ustawy) - obowiązek dokonania przez Wnioskodawcę rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych wynika z art 97 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 41 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0 %, z zastrzeżeniem art. 42. Natomiast art. 42 w/cyt. ustawy stanowi, iż wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0% pod warunkiem, że:

podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów; 2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Jeżeli warunek, o którym mowa w w/w art 42 ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę na terytorium kraju ( art. 42 ust 12 w/cyt. ustawy). Należy zauważyć, iż art. 46 ust 1 pkt 3 w/w ustawy stanowi, iż do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

II. W zakresie czynności transportu organ podatkowy stwierdza, co niżej:

Podatnik poinformował, że koszty transportu nie będą stanowić elementu kalkulacyjnego ceny towarów, lecz będą podlegać osobnemu rozliczeniu i będą wykazywane na fakturze dla klienta ze Szwecji jako odrębna pozycja. W sytuacji, gdy podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług to należy uznać, że podatnik nabył i wyświadczył te usługi ( art. 6 ust. 4 szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17.05.1977r.).
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatnik działając we własnym imieniu zawarł z kontrahentem zagranicznym umowę, na podstawie której zobowiązał się przetransportować towar. Faktycznie usługa transportu zostanie wykonana przez podmiot trzeci (krajowego przewoźnika).
W świetle powyższego oznacza to, że w istocie Podatnik sam nabędzie usługę od przewoźnika, a następnie wyświadczy ją kontrahentowi zagranicznemu. Świadczone przez Spółkę usługi transportowe dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów spełniają definicję „wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów”. Ich rozpoczęcie i zakończenia ma bowiem miejsce na terenie dwóch różnych państw członkowskich (odpowiednio Polska i inny kraj Unii). Stosownie do art. 28 ust.1 z zastrzeżeniem ust. 3 ustawy, miejscem świadczenia przedmiotowej usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, tj. terytorium Polski.
Jednak w związku z faktem, iż jak stwierdza Wnioskodawca , w zakresie usług transportowych klient ze Szwecji podał świadczącemu usługę transportu numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Szwecji, czyli terytorium innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, to zgodnie z art 28 ust 3 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia w/w usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
W tej sytuacji miejscem świadczenia przedmiotowej usługi transportu będzie kraj nabywcy, zaś osobą zobowiązaną do rozliczenia tego podatku będzie nabywca usługi wg zasad wynikających z przepisów obowiązujących w kraju nabywcy. Świadczący usługę nie wykazuje wówczas wartości usługi w deklaracji podatkowej VAT-7.
Obowiązujące w podatku od towarów i usług przepisy nie wykluczają możliwości wystawienia jednej faktury dokumentującej zarówno czynności opodatkowane (wewnątrzwspólnotową dostawę towarów) oraz nie podlegające opodatkowaniu na terytorium kraju (usługa transportowa, dla której podatnikiem jest nabywca).

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj