Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-316/06/MŻ
z 7 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-316/06/MŻ
Data
2006.11.07



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
sprzedaż
usługi o charakterze ciągłym


Pytanie podatnika
Strona zwróciła się o potwierdzenie, że ze względu na fakt, iż świadczone przez Nią, w ramach zawartej z importerem umowy, usługi stanowią usługi o charakterze ciągłym, ma ona prawo do wystawiania jednej faktury VAT do 7 - ego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym jej Klienci otrzymają kredyt na zakup pojazdów sprowadzanych przez importera. Faktura ta powinna uwzględniać łączną kwotę wypłacanej przez importera "subwencji" w danym miesiącu, oraz powinna być uwzględniona w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym została wystawiona.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z dnia 8 sierpnia 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona, która zajmuje się udzielaniem kredytów na zakup samochodów, zawarła z jednym z importerów umowę o współpracę, której celem jest zwiększeniem sprzedaży pojazdów danej marki. W związku z w/w umową Strona udostępnia swoim klientom w ofercie kredyt promocyjny na zakup pojazdów tej marki, którego koszt odsetkowy ponosi importer. Na podstawie umowy importer zobowiązany jest zapłacić Stronie zryczałtowaną kwotę (subwencja) za każdy kredyt udzielony nabywcy na zakup pojazdu. W/w kwota ustalana jest jako określony procent ceny brutto pojazdu.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie, że ze względu na fakt, iż świadczone przez Nią, w ramach zawartej z importerem umowy, usługi stanowią usługi o charakterze ciągłym, ma ona prawo do wystawiania jednej faktury VAT do 7 - ego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym jej Klienci otrzymają kredyt na zakup pojazdów sprowadzanych przez importera. Faktura ta powinna uwzględniać łączną kwotę wypłacanej przez importera "subwencji" w danym miesiącu, oraz powinna być uwzględniona w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym została wystawiona.

Zasady wystawiania faktur, w tym dotyczące terminu ich wystawiania, zostały szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Zgodnie z ogólną regułą zawartą w § 13 ust. 1 w/w rozporządzenia fakturę wystawia się później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, gdy podatnik określa na fakturze, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Zauważyć przy tym należy, iż zarówno w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jak i w/w rozporządzeniu czy innych przepisach wykonawczych do tej ustawy nie zostało określone, co należy rozumieć pod pojęciem "sprzedaży o charakterze ciągłym".

W związku z tym należy odwołać się do potocznego znaczenia tego słowa. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN (pod redakcją naukową prof. Mieczysława Szymczaka) pod pojęciem "ciągły" należy rozumieć "trwający bez przerwy", "powtarzający się stale", "ciągnący się nieprzerwanie w przestrzeni". Uwzględniając intencje ustawodawcy oraz zapisy Kodeksu cywilnego można stwierdzić, że sprzedaż o charakterze ciągłym ma miejsce wówczas, gdy dana czynność (zachowanie) trwa nieustannie (bez przerwy), a także gdy jest wykonywana częstotliwie, systematycznie. Zgodnie z teorią prawa cywilnego świadczenie jest ciągłe, gdy jego spełnienie wymaga określonego zachowania przez pewien czas. Przesądza o tym charakter danego świadczenia, tzn. gdy ze względu na jego rodzaj (istotę) nie może być ono wykonane jednorazowo. W przedstawionym przez Stronę stanie faktycznym niewątpliwie brak wspomnianych elementów. Jakkolwiek świadczenia Strony mogą mieć charakter powtarzalny (udzielenie kolejnego kredytu na warunkach promocyjnych), to jednak nie są stałe i nieprzerwane. Strona może bowiem wykonać w danym okresie (miesiącu) kilka czynności (tzn. udzielić kilku kredytów), w innych zaś może ich nie wykonać w ogóle.

O tym, iż w danym okresie (miesiącu) można mówić jedynie o sumie wyświadczonych w nim usług, a nie o jednej usłudze ciągłej, świadczy także sposób ustalenia wynagrodzenia. Zgodnie z opisem jest ono należne Stronie z tytułu każdego udzielonego na warunkach promocyjnych kredytu jako procent ceny brutto pojazdu. Mając na uwadze przyjętą na gruncie podatku od towarów i usług zasadę, iż każde wykonanie dającej się zidentyfikować usługi, dla której możliwe jest określenie konkretnego dnia jej wykonania, a w konsekwencji momentu powstania obowiązku podatkowego, stanowi samodzielną transakcję, która powinna być udokumentowana fakturą VAT, stwierdzić należy brak możliwości zakwalifikowania świadczonych przez Stronę usług jako świadczeń ciągłych, a tym samym brak podstaw do zastosowania § 13 ust. 2 rozporządzenia. Stosownie do ust. 1 § 13 ustawy Strona winna po wykonaniu każdej usługi (udzieleniu kredytu) wystawić fakturę VAT w terminie 7 dni od dnia jej wykonania i wykazać udokumentowaną nią sprzedaż w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym ją wystawiono.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj