Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PD I 415/1/59/06
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415/1/59/06
Data
2006.06.24



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
przychód z działalności gospodarczej
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż środków trwałych


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy uznania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów do przychodów z działalności gospodarczej.


POSTANOWIENIE
na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko Pani X przedstawione we wniosku z dnia 30.05.2006 r., który wpłynął w dniu 30.05.2006 r. - o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych tj. uznania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów do przychodów z działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30.05.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 02.06.2006 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 12.06.2006 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cyt. ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Pani X we wniosku z dnia 30.05.2006 r. wyjaśnia, że w grudniu w 1996 r. zostało nabyte prawo własności budynku biurowo-produkcyjnego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu w ramach współwłasności ustawowej małżeńskiej. W umowie kupna-sprzedaży występują właściciele Zakładu "Z".
Od dnia nabycia do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku przeprowadzany był remont. Po remoncie, w listopadzie 1999 r. budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i rozpoczęto amortyzację.
Obecnie przewidywana jest sprzedaż tego budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.
W związku z powyższym Pani zwróciła się z zapytaniem czy przychód ze sprzedaży ww. nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu jest przychodem z działalności gospodarczej czy też stanowi odrębne źródło przychodu opodatkowane według zasad określonych w art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem wnioskodawczyni przychód uzyskany ze sprzedaży środka trwałego tj. wskazanego w pytaniu budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu należy zaliczyć do przychodu z działalności gospodarczej.
Stanowisko organu podatkowego
Zgodnie z zapisem zawartym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest, między innymi, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie lub wybudowanie.
W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 cyt. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Z treści powołanych przepisów wynika, iż przychód z działalności gospodarczej powstanie w przypadku sprzedaży określonych składników majątku wykorzystywanych w tej działalności, a także z niej wycofanych i następnie zbytych przed upływem 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ich wycofania.
Natomiast art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy precyzuje, sprzedaż jakich składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą skutkuje powstaniem przychodu z tej działalności.
W omawianym stanie faktycznym w świetle powołanych przepisów, należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży środka trwałego oraz wartości niematerialnej i prawnej należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy określaniu wysokości przychodów przepisy art. 14 ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio. Jak wynika z treści art. 24 ust. 2 ww. ustawy, opodatkowaniu podlega dochód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej, obliczony w sposób wskazany w tym artykule.
Należy przy tym zauważyć, że przy sprzedaży składników majątku wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, nie znajduje zastosowania art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem artykuł ten ma zastosowanie do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy.
A zatem mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zaliczenia przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj