Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-110/06/ŁK
z 20 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-110/06/ŁK
Data
2006.10.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
faktura
obowiązek podatkowy
przedpłaty


Pytanie podatnika
Strona wnosi o wyjaśnienie czy " należy opodatkować podatkiem VAT przedpłatę na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i jaką stawką, jeśli odbiorca przedpłaty nie wystawił faktury zaliczkowej VAT na tę przedpłatę a faktura została wystawiona w dniu wysyłki towaru? "


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 5 oraz art. 169 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z pismem Strony z dnia 21.07.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 21.07.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 21.07.2006r. za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


W listopadzie 2005r. kontrahent z Holandii dokonał na konto Strony wpłaty w kwocie 5793,80 euro ( 22293,39 zł). Kwota 1153,40 euro( 4438,05 zł) stanowiła dopłatę do realizowanej w grudniu wysyłki, natomiast kwota 4640,40 euro(17855,33 zł) stanowiła 100% przedpłaty za towar, którego wysyłka nastąpiła w maju 2006r. Kontrahent dokonał przedpłaty na podstawie oferty Strony, z której wynikało, że czas oczekiwania na dostawę towaru wynosi 6 miesięcy. Po otrzymaniu powyższej przedpłaty ( stanowiącej 100% kwoty wartości transakcji) Strona nie wystawiła faktury zaliczkowej, gdyż kontrahent życzył sobie otrzymać fakturę wraz z towarem. W dniu 10.05.2006r Strona wystawiła fakturę i zrealizowała dostawę towaru do klienta. W deklaracji VAT-7 za maj 2006r. wykazała tę sprzedaż jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na wartość 4640,40 euro(17855,33 zł). W dniu 18.07.2006r. W wyniku czynności sprawdzających deklarację VAT-7 za maj 2006r. pracownik Urzędu zakwestionował brak opodatkowania przedpłaty w listopadzie oraz polecił dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za listopad 2005r. i maj 2006r.

Strona wnosi o wyjaśnienie czy " należy opodatkować podatkiem VAT przedpłatę na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i jaką stawką, jeśli odbiorca przedpłaty nie wystawił faktury zaliczkowej VAT na tę przedpłatę a faktura została wystawiona w dniu wysyłki towaru? "

Zdaniem Strony "opodatkowanie przedpłaty od klienta z Unii Europejskiej jest niesłuszne."

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów z zastrzeżeniem ust. 2-4. W myśl art. 20 ust.3 w/w ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. W świetle § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 95, poz. 798/ jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2. Natomiast zgodnie z ust 2 § 14 w/w rozporządzeni fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę,przedpłatę, zadatek lub ratę). Zgodnie z dyspozycją § 14 ust. 5 w/w rozporządzenia, jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13, który w ust. 1 stanowi, iż fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, należy stwierdzić, iż przedmiotowa sytuacja stanowi wyjątek od ogólnej zasady dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów tj. do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Zgodnie z zapisem art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli otrzymano całość lub część ceny to wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Decydujące znaczenie dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego zawierają zatem regulacje dotyczące chwili wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Stosownie do treści § 14 ust. 1 w/w rozporządzenia Strona w przedmiotowej transakcji powinna wystawić fakturę dokumentującą otrzymaną przedpłatę nie później niż 7 dnia od dnia w którym otrzymała tę należność oraz zastosować stawkę właściwą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów 0% - określoną w art. 41 ust. 3 w/w ustawy. Jednocześnie w przedmiotowej sprawie Podatnik powinien ująć fakturę VAT potwierdzającą wpływ zaliczki ze stawką 0% w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki tj. w rozliczeniu za listopad 2005r.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj