Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DN/415-37/06D30
z 28 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DN/415-37/06D30
Data
2006.12.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
przekształcanie prawa lokatorskiego w prawo własności
spółdzielnie mieszkaniowe
zmniejszenie
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy 50% zmniejszenie, o którym mowa art. 11#185; ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, stanowi dochód podatnika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Pismem z dnia 09.10.2006 r. wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wniosek ten został uzupełniony pismemz dnia 22.11.2006 r. o własne stanowisko w sprawie.

Z okoliczności przedstawionych w przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym braki, wynika, że podatnik przekształcając spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych – musi wpłacić różnicę pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym, pomniejszoną o 50 % uzyskanejprzez spółdzielnię pomocy ze środków publicznych lub z innych środków. Na tym tle pojawiły się wątpliwości, czy zmniejszenie to stanowi dochód podatnika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy 50 % zmniejszenie jest dochodem członka spółdzielni niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu uprzejmie informuje:

Stosownie do przepisu art. 11¹ ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15.12.2000 r.o spółdzielniach mieszkaniowych (jedn. tekst: Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm. ), na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu po dokonaniu przez niego m. in. wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego całego wkładu mieszkaniowego albo jego części. Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, to różnica pomiędzy wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, podlega zmniejszeniu o 50% wartości pomocy uzyskanej przez spółdzielnię zwaloryzowanej proporcjonalnie do aktualnej wartości rynkowej lokalu.

Z treści przytoczonego wyżej przepisu art. 11¹ ust. 1 pkt 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, że zmniejszenie, o którym w nim mowa, jest elementem służącym do wyliczenia wielkości wpłaty, który spółdzielnia korzystająca z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków musi zastosować wobec każdego członka występującego z wnioskiem o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Zmniejszenie to nie jest zatem jakimś szczególnym świadczeniem o charakterze podmiotowym skierowanym do konkretnego podmiotu czy grupy podmiotów, ale jest przesłanką, którą spółdzielnia mieszkaniowa musi uwzględnić przy ustaleniu wartości zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego.

W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) obniżka ta nie ma charakteru nieodpłatnego świadczenia i nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a tym samym nie stanowi dochodu członka spółdzielni.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj