Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPZ/423/31/06/IK
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPZ/423/31/06/IK
Data
2006.11.15



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
należności licencyjne
należność


Pytanie podatnika
Czy należności licencyjne za upowszechnianie terenie Polski filmów podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 22.08.2006 r. (data wpływu do Urzędu 24.08.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 03.10.2006 r. (data wpływu 09.10.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży wydawnictw oraz reprodukcji zapisanych nośników informacji. W dniu 30 maja 2006 r. została zakupiona przez Spółkę od francuskiej firmy, występującej w roli Licencjodawcy, licencje na zwielokrotnianie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej czterech filmów, wchodzących w skład przygotowawczego projektu wydawniczego, które będą rozpowszechniane na terytorium Polski. Według Spółki, zgodnie z art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek pobrany od płatności dla firmy zagranicznej, według stawki wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Francją, należy zapłacić do 7-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła wypłata, na rachunek Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie. Warunkiem zastosowania stawki procentowej z umowy jest dostarczenie przez firmę zagraniczną "certyfikatu rezydencji". Jeżeli nie ma takiej umowy podatek wynosi 20% i również należy pomniejszyć płatność dla firmy zagranicznej o ten podatek. Informacja o dokonanej zapłacie i pobranym podatku winna być przekazana do Licencjodawcy zgodnie z art. 26 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie Strona wskazuje, że pomiędzy Polską a Francją obowiązuje umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w dniu 20.06.1975r. (Dz.U. z 1977r., Nr 1, poz. 5).

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedstawione przez Podatnika własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 w.w ustawy przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) ustala się w wysokości 20% przychodów. Powołany powyżej przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska, o czym stanowi ust. 2 powołanego art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 26 ust. 1 ww. ustawy, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne dokonujące wypłat ww. należności zobowiązane są, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Z treści ww. przepisu wynika, iż zastosowanie przez płatnika stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu lub nie pobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych, uzyskanym przez niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej (certyfikat rezydencji).

Zatem, jeżeli w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, Spółka posiada certyfikat rezydencji podatnika z siedzibą we Francji, zastosowanie znajdują postanowienia umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie dnia 20 czerwca 1975 r. (Dz. U. z 1977 r., Nr 1, poz. 5).

Jeżeli Spółka posiada certyfikat rezydencji podatnika z siedzibą we Francji, dokonując wypłat na rzecz kontrahenta zagranicznego jest zobowiązana na mocy art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 21 ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego według stawki wynikającej z w/w Umowy, natomiast, w przypadku braku certyfikatu rezydencji w/w podatnika Spółka zobowiązana jest do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20% przychodów uzyskanych przez firmę francuską zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pobrany podatek należy odprowadzić na konto Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, składając jednocześnie deklarację o pobranym podatku (CIT-10). Ponadto, zgodnie art. 26 ust. 3 w/w ustawy, płatnik obowiązany jest przesłać kontrahentowi zagranicznemu (podatnikowi) oraz urzędowi skarbowemu informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku sporządzoną wg wzoru. Szczegółowe zasady i terminy sporządzania informacji zawarte są w art. 26 ust 3a-3c w/w ustawy.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj