Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-271/06/JW
z 10 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-271/06/JW
Data
2006.10.10



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
nieruchomości
osoby fizyczne
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy w związku z transakcją sprzedaży nieruchomości na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej Spółka powinna zakupić kasę rejestrującą?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 18.08.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.08.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej, sprzedaży nieruchomości na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51, poz. 375), zwanego dalej rozporządzeniem

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży nieruchomości, o wartości przekraczającej 20.000,-zł na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Jest to działalność incydentalna. Transakcja ta zostanie potwierdzona aktem notarialnym oraz fakturą.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w związku z opisaną powyżej transakcją, Spółka powinna zakupić kasę rejestrującą.

Zdaniem Podatnika, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących, dostawa nieruchomości jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, o ile zostanie ona potwierdzona fakturą.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik sprzedaje nieruchomość osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Transakcja ta zostanie udokumentowana fakturą oraz aktem notarialnym.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast w - wydanym na podstawie delegacji zawartej m.in. w art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT - rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących, minister właściwy do spraw finansów publicznych zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w cyt. wyżej art. 111 ust. 1.

Zgodnie z § 2 pkt 1 tego rozporządzenia, do dnia 31 grudnia 2006r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W pozycji 42 tego załącznika - jako sprzedaż zwolniona z obowiązku ewidencjonowania - wymieniona została dostawa nieruchomości.

Mając powyższe na uwadze, tut. Organ podatkowy stwierdza, iż w analizowanej sprawie Podatnik jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej przedmiotowej transakcji, polegającej na sprzedaży nieruchomości na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1964r., Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Natomiast, stosownie do treści art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

A zatem przedmiotowa transakcja, opisana we wniosku, winna być udokumentowana przez Podatnika aktem notarialnym, fakturą VAT (na żądanie osoby fizycznej), a Podatnik nie jest zobowiązany do zakupu kasy rejestrującej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj