Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sopocie
PP/443-36/06
z 18 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-36/06
Data
2006.10.18



Autor
Urząd Skarbowy w Sopocie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
dostawa towarów
programy lojalnościowe
przekazanie nieodpłatne
usługi reklamowe


Pytanie podatnika
Czy przekazanie wskazanym osobom nagród podlega unormowaniu art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 02.08.2006r (data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 04.08.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

kwalifikacji nieodpłatnego przekazania towarów i usług na potrzeby związane z działalnością przedsiębiorstwa jako odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju i związany z tym obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.

stwierdza, że:

stanowisko podatnika przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 02 sierpnia 2006r (data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 04.08.2006r) uzupełnionym pismem z dnia 11 sierpnia 2006r oraz pismem z dnia 13.10.2006r Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Podatnik przedstawił stan faktyczny z którego wynika, iż Podatnik planując realizację projektu zleconego przez jeden z polskich banków, organizuje program lojalnościowy dla podmiotów współpracujących z tymże bankiem, będących zarówno osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej jak i przedsiębiorcami (Nagrodzeni). W oparciu o stosowny regulamin programu lojalnościowego, Nagrodzeni otrzymują punkty, za które mogą otrzymywać wybrane przez siebie towary lub usługi, przy czym ich wybór ograniczony jest kryterium podmiotowo-przedmiotowym, tj. mogą wskazać towary lub usługi jedynie w wskazanych przez spółkę sklepach i jedynie w zakresie asortymentu udostępnionego przez te sklepy na potrzeby programu lojalnościowego. Sklep przekazuje Nagrodzonemu wybrany przez niego towar lub usługę, przy czym towar lub usługa nabywane są przez Spółkę.

Spółka dokonując nabycia przekazywanych Nagrodzonym towarów i usług od sklepów będzie dokonywała obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Spółka w ramach rozliczeń z bankiem będzie wystawiać na rzecz Banku fakturę opiewającą na wartość świadczonej na rzecz banku usługi organizacji programu partnerskiego w ramach której, kwota wynagrodzenia Spółki wskazana łącznie, będzie pochodną kosztów organizacji programu (wartości przekazanych towarów i usług) oraz "marży" Spółki.

Stanowisko Podatnika.

Spółka uważa, iż na podstawie art. 7 ust.2, w powiązaniu z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy, nieodpłatne przekazanie nabytych towarów i usług na cele związane z prowadzonym przez siebie przedsiębiorstwem (jakim będzie tu realizacja zobowiązania wynikającego z organizacji programu lojalnościowego, a w szczególności z wynikającego z niego przyrzeczenia publicznego w przedmiocie przekazania nagród) nie będzie w kontekście brzmienia art. 7 ust.2 ustawy traktowane jako określona w art. 5 ust.1 pkt.1 odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju, a tym samym Spółka nie musi dokonywać ewidencji wydanych nagród przy wykorzystaniu kasy rejestrującej (która wymagana jest przy sprzedaży rozumiane jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju), zgodnie z art. 111 ustawy.

Zdaniem Podatnika przekazanie wskazanym osobom nagród nie podlega unormowaniu art. 111 ustawy, w związku z czym zarówno sklep jak i Spółka nie muszą dokonywać ewidencji przy wykorzystaniu kas rejestrujących (z zachowaniem wymogu ewidencjonowania w inny sposób).

Odnosząc się do przedmiotowego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwaną dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z powyższego wynika, iż co do zasady dostawa towarów podlega opodatkowaniu jedynie, w przypadku gdy jest dostawą odpłatną. Od powyższej zasady ustawodawca przewidział wyjątki, o których mowa w art. 7 ust.2 ustawy, który stanowi, iż przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, należy stwierdzić, że w opisanym przypadku nie zostaje wypełniona hipoteza cytowanego przepisu art. 7 ust.2 ustawy jeżeli Spółka otrzymuje wynagrodzenie za przekazane towary. Podatek należny z tytułu wykonania w/w czynności zostaje wykazany w fakturze wystawionej na rzecz zleceniodawcy. Sama czynność przekazania towaru wykonana w ramach świadczonej usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem nie podlega ewidencjowaniu za pomocą kasy rejestrującej.

Zatem tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę w wniosku z dnia 02.08.2006r. jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego i postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj