Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
USIII/2-443/161/51/J/2006
z 23 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/2-443/161/51/J/2006
Data
2006.11.23



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
stawki podatku
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Dotyczy zastosowania stawki podatku od towarów i usług dla budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego (blok mieszkalny), którego część (parter) stanowić będzie lokale użytkowe. Powierzchnia lokali użytkowych w łącznej powierzchni budynku stanowi 13,76%.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz., działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 i § 2, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, zawartego w piśmie z dnia 25.09.2006r., uzupełnionego pismami z dnia 24.10.2006r. i 22.11.2006r., uznaje za prawidłowe stanowisko w sprawie stawki podatku od towarów i usług dla budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego, którego część stanowić będą lokale użytkowe.

W dniu 25.09.2006r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Przedsiębiorstwa Budowlanego uzupełniony pismami z dnia 24.10.2006r. i 22.11.2006r. w sprawie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie zastosowania 7% stawki podatku VAT na usługę budowlaną, w świetle przepisów art. 146 ust. 1 pkt2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Przedsiębiorstwo Budowlane będzie realizować inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego (blok mieszkalny), którego część (parter) stanowić będą lokale użytkowe. Powierzchnia lokali użytkowych w łącznej powierzchni budynku stanowi 13,76%. W dniu 22.11.2006r. wniosek uzupełniono, przedkładając opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi zawartą w piśmie z dnia 16.11.2006r. znak: OK-5672/OB-5449/2006, z której wynika, że budynek wielorodzinny (blok mieszkalny), którego część (parter) stanowić będą lokale użytkowe i którego przeważająca część powierzchni użytkowej (86,24%) przeznaczona jest na lokale mieszkalne, należy klasyfikować w grupowaniu PKOB grupa 112 klasa 1122 " Budynki o trzech i więcej mieszkaniach" Zdaniem Wnioskodawcy, kierując się art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, dla budowy całego obiektu należy zastosować 7% stawkę VAT, gdyż udział powierzchni lokali mieszkalnych całego budynku jest przeważający (86,24%), dlatego zgodnie z zasadami klasyfikowania obiektów według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jest on budynkiem mieszkalnym (PKOB 1122).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. stwierdza, iż przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W myśl art. 146 ust. 2 w/w ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 12 ustawy, ilekroć w przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego, to rozumie się przez to, budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:- 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,- 112 - Budynki mieszkalne o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,- ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorstwo Budowlane wynika, że Przedsiębiorstwo buduje budynek mieszkalny wielorodzinny (blok mieszkalny), gdzie 86,24% całkowitej powierzchni użytkowej budynku będzie wykorzystywana dla celów mieszkaniowych. Mając powyższe na uwadze oraz opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi, z której wynika, że wznoszenie przedmiotowego budynku sklasyfikowano w grupowaniu PKOB grupa 112 klasa 1122 "Budynki o trzech i więcej mieszkaniach", uznaje się, że roboty budowlane dotyczyć będą inwestycji w zakresie obiektu budownictwa mieszkaniowego i winny być opodatkowane według 7% stawki VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorstwa Budowlane i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj