Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PDP 4211/IN/CIT/32/2006
z 23 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP 4211/IN/CIT/32/2006
Data
2006.11.23



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
ewidencja rachunkowa
jednostka budżetowa
prowadzenie ewidencji
szkoły


Pytanie podatnika
Czy dochody uzyskiwane przez sklepik szkolny przeznaczone na cele statutowe szkoły będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym i czy uproszczona ewidencja rachunkowa, z której wynikać będą kwoty wydatków, osiągniętych przychodów i zrealizowanego dochodu będzie wystarczająca przy prowadzeniu sklepiku szkolnego?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.); art. 1 ust. 2, art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. - o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.10.2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 18.10.2006 r.1) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Pismem z dnia 12.10.2006 r. Gimnazjum zwróciło się z wnioskiem do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie - czy dochody uzyskiwane przez sklepik szkolny przeznaczone na cele statutowe szkoły będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym i czy uproszczona ewidencja rachunkowa, z której wynikać będą kwoty wydatków, osiągniętych przychodów i zrealizowanego dochodu będzie wystarczająca przy prowadzeniu sklepiku szkolnego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca zamierza otworzyć w szkole sklepik, który prowadzony będzie w ramach kółka pozalekcyjnego pod nadzorem nauczycieli. Sklepik prowadzić będą uczniowie w oparciu o program opracowany przez nauczycieli nadzorujących pracę sklepiku. Zakupy towarów do sklepiku oraz przychody osiągane ze sprzedaży udokumentowane będą dowodami, które zostaną zaewidencjonowane w uproszczonej ewidencji, z której wynikać będzie wysokość ponoszonych wydatków jak również wysokość osiąganych przychodów. Ewidencja ta stanowić będzie podstawę do określenia dochodu zrealizowanego w związku z prowadzoną działalnością. Całość osiąganych dochodów przeznaczona zostanie na cele statutowe szkoły. Zdaniem wnioskodawcy prowadzenie uproszczonej ewidencji rachunkowej zawierającej kwoty osiąganych przychodów ze sprzedaży, kwoty ponoszonych wydatków, a także dającej możliwość prawidłowego ustalenia dochodu z prowadzonej działalności jest wystarczające przy tego typu działalności, a zrealizowany dochód i przekazany lub wykorzystany w całości na cele statutowe szkoły zwolniony będzie od podatku dochodowego od osób prawnych. Powyższe stanowisko zdaniem wnioskodawcy wynika z zapisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Uzasadniając swoje stanowisko wnioskodawca poinformował:

Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w myśl przepisów art. 1 reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji zwanych dalej podatnikami. Przepisy art. 7 ust. 1 ww. ustawy stanowią, że przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty. Wspomniana wyżej ustawa w art. 17 określa, jakie dochody są wolne od podatku dochodowego. I tak, w ustępie 4 tegoż artykułu jest mowa o tym, że wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele. Przepis art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

W złożonym wniosku wnioskodawca zwrócił się również z zapytaniem w zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Uwzględniając powyższy wniosek oraz biorąc pod uwagę, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę, informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego w przedmiocie zapytania jest następujące:

Podstawowym aktem prawnym regulującym opodatkowanie dochodów podatników podatku dochodowego od osób prawnych jest ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z zapisem art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisom ww. ustawy podlegają również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a taką jednostką jest szkoła. Przepisy ww. ustawy zawierają w swojej treści katalog wyłączeń podmiotowych i przedmiotowych, a więc odnoszących się odpowiednio do podmiotu i przedmiotu opodatkowania. I tak, na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, posiadające statut jednostki budżetowej podlegają zwolnieniu podmiotowemu w myśl art. 6 ust. 1 pkt 3 i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zwolnienie, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3 ma charakter bezwzględny i obejmuje całość przychodów, niezależnie od ich wysokości, źródła uzyskania, czy też przeznaczenia zwolnionych środków. Powyższe oznacza, że zastosowanie zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych staje się w niniejszym przypadku bezprzedmiotowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, iż zgodnie z zapisem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami. W powyższym przypadku obowiązki w zakresie prowadzenia ewidencji rachunkowej określa ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

Biorąc powyższe przepisy ustawowe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, iż w przypadku otwarcia w szkole sklepiku szkolnego prowadzonego w ramach kółka pozalekcyjnego przez uczniów pod nadzorem nauczycieli szkoła jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, posiadająca jednocześnie statut jednostki budżetowej podlegać będzie zwolnieniu podmiotowemu w myśl art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie zdarzenia gospodarcze związane z funkcjonowaniem sklepiku szkolnego (ewidencjonowanie kosztów i przychodów) winny być odzwierciedlone w dokumentacji rachunkowej prowadzonej przez szkołę.

Uwzględniając ww. przepisy oraz uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie zapytania jest nieprawidłowe.

W części dotyczącej przedmiotu zapytania z zakresu podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego zawarte zostanie w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj