Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubartowie
DP-I/415-1/13911/2006
z 12 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP-I/415-1/13911/2006
Data
2006.12.12



Autor
Urząd Skarbowy w Lubartowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
internet
nagrody w konkursach
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wartość jednorazowej wygranej nie przekraczającej kwoty 760 zł w konkursie organizowanym za pośrednictwem sieci Internet korzystać będzie ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w L..... uznaje stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 11.10.2006r (data wpływu do tut. Urzędu 13.10.2006r.) wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 13.10.2006r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako właściciel serwisu internetowego zamierza Pan zorganizować na stronach www tegoż serwisu konkurs na najciekawsze zdjęcie dotyczące tematyki serwisu. Zwycięscy konkursu zostaną wyłonieni przez Pana i nagrodzeni nagrodami rzeczowymi, których jednorazowa wartość nie przekroczy kwoty 760,00zł.

W związku z powyższym złożony przez Pana wniosek o interpretację prawa podatkowego zawiera następujące pytanie:

"Czy wartość jednorazowej wygranej nie przekraczającej kwoty 760,00zł w konkursie organizowanym za pośrednictwem sieci Internet korzystać będzie ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)?"

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podnosi Pan, że brak bezpośredniego wymienienia sieci Internet w powyższym przepisie, przy jednoczesnym spełnieniu wszelkich cech środka masowego przekazu, nie może oznaczać wyłączenia konkursów organizowanych za pośrednictwem Internetu z zastosowania przedmiotowego zwolnienia. Dodatkowo zwraca Pan również uwagę, że pojęcie "internet" mieści się w pojęciu prasy zdefiniowanym w ustawie z dnia 26 stycznia 1984r Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24 z późn. zm.), co również czyniłoby zadość, przy jednoczesnym spełnieniu pozostałych warunków, do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Ponieważ przepisy prawne ustanawiające ulgi podatkowe mają charakter odstępstwa od zasady powszechności opodatkowania i równego traktowania podmiotów, muszą być interpretowane w sposób ścisły, zgodnie z ich literalnym brzmieniem. To samo dotyczy przepisu art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W powyższym przepisie środki masowego przekazu, których on dotyczy, zostały przez ustawodawcę wymienione enumeratywnie i są nimi: prasa, radio i telewizja. Warunkiem skorzystania więc z przedmiotowego zwolnienia jest organizacja i ogłoszenie konkursu za pośrednictwem jednego z tych mediów.

Z kolei w myśl powołanego przez Pana art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984r - Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24 z późn. zm.) prasa oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, w tym także rozgłośnie oraz tele- i radiowęzły zakładowe, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania; prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską. Z przepisu tego nie wynika jednak, aby strona internetowa była prasą sama w sobie. Jest ona jedynie możliwym nośnikiem publikacji periodycznej będącej prasą.

Tak więc samo zorganizowanie i ogłoszenie konkursu za pośrednictwem internetu, w którym jednorazowa wartość nagrody nie przekroczy kwoty 760 zł, nie wyczerpuje dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny należy uznać, że stanowisko Pana zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w L..... za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w L......, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj