Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/FB/005-346/JO/06
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/FB/005-346/JO/06
Data
2006.06.22



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
służba poza granicami
stosunek pracy
żołnierze


Pytanie podatnika
Jakie są przesłanki do zwolnienia z podatku dochodowego części dochodu uzyskanego ze stosunku pracy w wysokości równowartości 30 diet zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa ?


D E C Y Z J A


Na podstawie art. 14b§5 w związku z art. 233§1 pkt 2lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 22 marca 2006r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


orzeka


- uchylić jako rażąco naruszające prawo postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer z dnia 28 lutego 2006r. Nr 1439/DL/39/206/2006 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.


Uzasadnienie


Jak wynika z akt sprawy pismem z dnia 18 stycznia 2006r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego) zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art.21 ust.1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Jako żołnierz zawodowy został Pan wyznaczony z dniem 14 stycznia 2003r. na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej na stanowisko specjalisty w Wielonarodowym Dowództwie Korpusu Hiszpańskiego w Walencji, które zajmował Pan do dnia 14 lipca 2005r.W czasie pełnienia służby mieszkał Pan w Walencji wraz z rodziną i otrzymywał wynagrodzenie za pracę w złotówkach oraz należność zagraniczną wypłacaną w euro, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie uposażenia i innych należności pieniężnych otrzymanych przez żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa ( Dz. U. Nr 115, poz.1198 ze zm.) a następnie Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2004r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa (Dz. U Nr 162, poz.1698).Nie otrzymywał Pan wynagrodzenia za pracę w związku z pobytem poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatora w misjach pokojowej organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych i nie otrzymywał świadczeń zwolnionych od podatku na podstawie art.21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Nie otrzymywał Pan również wynagrodzenia uzyskiwanego przez członków służby zagranicznej.


Zdaniem Pana spełnione zostały przesłanki do zwolnienia z podatku dochodowego części dochodu uzyskanego ze stosunku pracy w wysokości równowartości 30 diet zgodnie z art.21 ust.1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Postanowieniem z dnia 28 lutego 2006r. Nr 1439/DL/39/206/2006 Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer uznał stanowisko Pana wyrażone we wniosku z dnia 18 stycznia 2006r za nieprawidłowe.


W dniu 22 marca 2006r. złożył Pan zażalenie na w/w postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer, podtrzymując argumenty wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego.Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer z dnia 28 lutego 2006r. Nr 1439/DL/39/206/2006 rażąco narusza prawo i w związku z tym postanowił uchylić to postanowienie.


Przepis art.21 ust.1 pkt 20 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nie przekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15.


Zgodnie z ust.15 tegoż przepisu, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 20, nie ma zastosowania do wynagrodzenia za pracę otrzymywanego przez pracownika w związku z jego pobytem poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 83.W art.21 ust.1 pkt 83 oraz ust.15 są wymienione identyczne cele pobytu za granicą, różne są natomiast zakresy podmiotowe a także rodzaj świadczeń objętych zwolnieniem. W jednym i drugim przepisie uprawnienie do zwolnienia przysługuje jednak pracownikom. Z wzajemnych relacji art.21 ust.1 pkt 83 i ust.15 wynika, ze ustawodawca zamiennie używa określeń wynagrodzenie za pracę i świadczenie pieniężne.


Tymczasem żołnierze zawodowi pełnią służbę na podstawie stosunku służbowego, który nie jest stosunkiem pracy w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, lecz niepracowniczym, administracyjnym stosunkiem zatrudnienia.Z wyraźnego zapisu art.12 ust.4 ustawy o podatku dochodowym wynika jednak, że żołnierz zawodowy jest uznany za pracownika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zgodnie z cyt. przepisem za pracownika uważa się osobę pozostającą nie tylko w stosunku pracy ale i w stosunku służbowym.


Treść art.21 ust.15 ustawy sugeruje, że zwolnienie, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 20 ustawy dotyczy ( mimo tego, że jest w nim mowa wyłącznie o stosunku pracy ) również żołnierzy zawodowych przebywających czasowo za granicą i spełniających następujące przesłanki:. uzyskujących dochody z wynagrodzenia za pracę, . nie otrzymujących wynagrodzenia uzyskiwanego przez członków służby zagranicznej, . nie otrzymujących świadczeń zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 pkt 83 ustawy (należności pieniężnych wypłacanych z tytułu udziału poza granicami państwa w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom, organizowania i kontroli ruchu granicznego, organizowania ochrony granicy państwowej lub zapewnienia bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, a także należności pieniężne wypłacanych z tytułu pełnienia funkcji obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych).


Można więc przyjąć ( mimo niejasności przepisów i braku konsekwencji w nazewnictwie ), że zwolnieniem objęte są również dochody nie przekraczające rocznie równowartości 30 diet.


W tym stanie faktycznym i prawnym Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanowił uchylić postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer z dnia 28 lutego 2006r. Nr 1439/DL/39/206/2006 jako wydane z rażącym naruszeniem prawa. Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, iż stanowisko Pana wyrażone we wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj