Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-99/06/PK
z 1 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-99/06/PK
Data
2006.12.01



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
deklaracja zbiorcza
deklaracje
łączenie spółek
łączenie spółek przez przejęcie
obowiązek płatnika
obowiązek składania deklaracji
płatnik
składanie deklaracji
spółka akcyjna
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
Czy w przypadku przejęcia spółek, spółka przejmująca ma obowiązek wystawić w ich imieniu deklaracje PIT-4 i CIT-10?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że walne zgromadzenie akcjonariuszy Spółki podjęło uchwały o przejęciu trzech spółek w 100% zależnych od Spółki. W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, iż z uwagi na fakt, że Spółka przejmująca wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki, to deklaracje PIT-4 i CIT-10 powinny być składane w Urzędzie Skarbowym właściwym dla Spółki.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela powyższe stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Obowiązek sporządzania i składania deklaracji na formularzu PIT-4 wynika z art. 38 ust. 1 oraz z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.). Przepisy te zobowiązują płatników do przekazania kwot pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika oraz do , przesłania równocześnie deklaracji według ustalonego wzoru.

Obowiązek sporządzania i składania deklaracji CIT-10 wynika zaś z art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem płatnicy, o których mowa w art. 26 ust. 1 tej ustawy, przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgodnie z ust. 1 i 2 pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Płatnicy są obowiązani przesłać urzędowi skarbowemu deklarację o pobranym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w przedmiotowym przypadku zastosowanie będzie miał art. 93 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Z tego wynika, iż Spółka wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki spółek przejmowanych, w tym także we wskazane powyżej obowiązki poboru podatków dochodowych i sporządzania z tego tytułu deklaracji PIT-4 i CIT-10. W związku z tym Spółka będzie obowiązana do złożenia deklaracji do Urzędu Skarbowego właściwego dla Spółki.

Nadmienić przy tym należy, iż jak już wyżej wskazano deklarację CIT-10 składa się do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 165 z 2005r. poz. 1371 ze zm.) jeżeli pobór podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników tego podatku następuje za pośrednictwem płatnika, właściwy jest naczelnik urzędu skarbowego wymieniony w ust. 1, ustalony ze względu na adres siedziby płatnika. Ponieważ płatnik (Spółka) ma siedzibę na terytorium województwa mazowieckiego to zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 7 w tym przypadku właściwy będzie Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

Reasumując, po przejęciu spółek przez Spółkę deklaracje PIT-4 i CIT-10 winny być składane do urzędu skarbowego którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla Spółki, z zastrzeżeniem iż w przypadku deklaracji CIT-10 będzie to jeden z naczelników właściwych w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj