Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-96/06/PK
z 29 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-96/06/PK
Data
2006.11.29



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
banki
emeryci
emerytura
pośrednictwo
pośrednictwo finansowe


Pytanie podatnika
Na kim ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego od emerytur zagranicznych?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Bank w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej świadczy m.in. usługi polegające na wypłacie klientom świadczeń emerytalno-rentowych pochodzących z zagranicy od których, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, pobiera jako płatnik zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Bank otrzymuje przedmiotowe świadczenia m.in. za pośrednictwem innego banku bądź innej instytucji płatniczej, które otrzymują świadczenia od zagranicznych organów rentowo-emerytalnych na rzecz klientów, którzy wskazali zagranicznemu zleceniodawcy rachunek prowadzony w Banku jako rachunek na który należy przekazać środki z tytułu emerytury lub renty.

W związku z powyższym stanem faktycznym Bank stoi na stanowisku, iż obowiązki płatnika będą ciążyły na Banku jedynie w przypadku gdy emerytury i renty będą do Banku przekazywane bezpośrednio przez zagraniczny organ rentowo-emerytalny, zaś takie obowiązki nie będą ciążyły w przypadku gdy świadczenia te są przekazywane do Banku z innego polskiego banku lub innej polskiej instytucji płatniczej na podstawie dyspozycji przelewu beneficjenta świadczeń. Zdaniem Banku przyjęcie przez ten bank lub instytucję zlecenia beneficjenta oznacza wypłatę przedmiotowego świadczenia w rozumieniu art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Banku i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent.

Rozróżnić należy różnicę pomiędzy dwoma następującymi stanami faktycznymi. W pierwszym, świadczenia emerytalno-rentowe przekazywane są przez zagraniczny podmiot je wypłacający za pośrednictwem różnych instytucji finansowych, lecz jako bank docelowy beneficjent tych świadczeń wskazał Bank. W takiej sytuacji to na Banku ciążą obowiązki płatnika, gdyż te inne instytucje finansowe są jedynie podmiotami pośredniczącymi w transakcji przekazywania środków pomiędzy podmiotem wypłacającym świadczenia a Bankiem. W takim przypadku chwilą otrzymania przez podatnika kwoty przedmiotowych świadczeń jest chwila uznania jego rachunku w Banku. Ten stan faktyczny został przez Bank określony jako sytuacja gdy jest on "bankiem beneficjenta".

W drugim możliwym stanie faktycznym świadczenia emerytalno-rentowe przekazywane są przez zagraniczny podmiot je wypłacający na rachunek beneficjenta tych świadczeń w innym banku lub innej instytucji płatniczej, a następnie na zlecenie beneficjenta środki te przekazywane są na rachunek w Banku. W takim przypadku środki te tracą charakter świadczenia emerytalno-rentowego i są środkami własnymi tego świadczeniobiorcy. W związku z tym na Banku w takim przypadku nie ciążą obowiązki płatnika, gdyż środki których wypłaty dokonuje nie są świadczeniami emerytalno-rentowymi z zagranicy.

Reasumując, w przedmiotowym stanie faktycznym obowiązki płatnika będą ciążyły na Banku jedynie w przypadku gdy świadczenia emerytalno-rentowe z zagranicy są przekazywane na rachunek beneficjenta prowadzony w Banku na podstawie zlecenia podmiotu wypłacającego świadczenie (gdy jest "bankiem beneficjenta"), zaś nie będą ciążyły w przypadku gdy środki takie otrzymuje on na podstawie wtórnego polecenia przelewu beneficjenta świadczeń z innego polskiego banku lub innej polskiej instytucji płatniczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj