Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-95/06/PK
z 22 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-95/06/PK
Data
2006.11.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dzieło autorskie
informacja dla podatnika
informacja imienna
informacja podatkowa
obowiązek płatnika
płatnik
podróż
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
czy postanowienie Naczelnika US w Pruszkowie prawidłowo interpretuje przepisy i czy Spółka ma obowiązek korygować informacje PIT-8B za lata ubiegłe, a jeśli tak to komu zostanie zwrócona nadpłata z wynikająca z tej korekty.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowę o dzieło. Część wynagrodzenia z tytułu tej umowy zostało określone w wysokości zależnej od wysokości kosztów podróży i pobytu poniesionych przez wykonującego dzieło w związku z wykonaniem dzieła. Spółka wskazuje także iż z zawartej umowy o dzieło nie wynika iż Spółka zwraca tej osobie koszty podróży i pobytu związane z wykonaniem dzieła.

Spółka obliczała należne zaliczki na podatek dochodowy sumowała wynagrodzenie i wszystkie poniesione koszty dodatkowe, odejmowała 20% kosztów uzyskania przychodu i od tak wyliczonego dochodu odprowadzała 19% podatku. Osoba wykonująca dzieło nie zgadza się z takim wyliczeniem podatku, gdyż jej zdaniem zastosowanie do ww. części wynagrodzenia winno mieć zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osoba ta zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji w tej sprawie do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszkowie i otrzymała postanowienie w którym Naczelnik ten stwierdził iż zwolnienie to ma zastosowanie.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółka zwraca się z pytaniem czy postanowienie Naczelnika US w Pruszkowie prawidłowo interpretuje przepisy i czy ma obowiązek korygować informacje PIT-8B za lata ubiegłe, a jeśli tak to komu zostanie zwrócona nadpłata z wynikająca z tej korekty.

Spółka stoi na stanowisku, iż wskazany przez nią sposób obliczenia podatku (bez uwzględniania ww. zwolnienia) jest prawidłowy i w związku z tym nie ma ona obowiązku korygować informacji PIT-8B za lata ubiegłe.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela powyższe stanowisko Spółki i wyjaśnia.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. W związku z tym opodatkowaniu winny podlegać wszystkie przychody uzyskiwane przez osobę fizyczną z tytułu wykonywania usług w ramach umowy o dzieło. Jak wynika z wniosku, problem dotyczy kwestii zakwalifikowania części świadczeń wynikających z umowy o dzieło zawartej przez Spółkę z osobą fizyczną. Spółka twierdzi, iż świadczenia te, określone w wysokości równowartości poniesionych przez usługodawcę kosztów podróży i pobytu, nie stanowią zwrotu kosztów podróży tej osoby, lecz są częścią wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło, zaś usługodawca ma na ten temat przeciwne zdanie.

Zgodnie z art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W związku z tym należy stwierdzić, iż Naczelnik tut. Urzędu nie jest właściwy do stwierdzania czy inne organy podatkowe prawidłowo dokonują wykładni przepisów prawa podatkowego. Organem właściwym do weryfikacji poprawności postanowień wydawanych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszkowie jest Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie jako organ nadrzędny.

Spółka we wniosku wskazała, iż jej zdaniem sporne świadczenie nie jest zwrotem kosztów podróży służbowej. W związku z tym zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miało zastosowania.

Niezależnie od powyższego, należy wskazać, iż nawet w sytuacji gdyby strony uznały, że sporne świadczenie jest zwrotem kosztów i spełnia wszystkie warunki do skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, brak jest podstaw do korygowania przez Spółkę informacji PIT-8B za lata ubiegłe. Obowiązek sporządzenia informacji na formularzu PIT-8B wynika z art 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru. W informacji tej należy wykazać kwotę faktycznie pobranego podatku, a nie kwotę podatku jaki podatnik był obowiązany zapłacić. W związku z tym nie ma możliwości żeby w przedmiotowym przypadku powstała nadpłata związana z korektami PIT-8B. Korekta informacji PIT-8B może jedynie dotyczyć sytuacji gdy wykazano w niej dane niezgodne z faktycznymi, a więc np. sytuacji gdy wykazano jako podlegający opodatkowaniu przychód który jest zwolniony z podatku.

Reasumując, należy wskazać, iż zastosowanie powołanego zwolnienia zależne jest od charakteru przedmiotowego świadczenia. Skoro zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym świadczenie to nie jest zwrotem kosztów podróży służbowej to zwolnienie to nie ma zastosowania. Niezależnie od tego w przedmiotowym przypadku ewentualna nadpłata może przysługiwać jedynie podatnikowi i to on ewentualnie może tej nadpłaty dochodzić rozliczając się w zeznaniu rocznym. Wynika to z faktu, iż podatek pobrany przez płatnika ma charakter zaliczek na podatek, zaś właściwe rozliczenie z dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym polega na złożeniu przez podatnika zeznania rocznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj