Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-79/06/PK
z 17 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-79/06/PK
Data
2006.10.17



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
płatnik
pomoc
pomoc bezzwrotna
pomoc finansowa
pomoc zagraniczna
środki pomocowe
wynagrodzenia
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenia wypłacane w związku z otrzymaną przez pracodawcę pomocą zagraniczną korzystają ze zwolnienia z PIT?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka Spółka realizuje projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, działanie 2.3 Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki, schemat A Doskonalenie umiejętności i kwalifikacji kadr, pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Źródła finansowania projektu to: środki publiczne - 71,34%, w tym Europejski Fundusz Społeczny 75% i krajowy wkład publiczny - 25%. Projekt ma na celu osiągnięcie wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa (Beneficjenta Ostatecznego) poprzez podniesienie poziomu kompetencji jego pracowników.

Pracownicy Spółki realizujący projekt w oparciu o dokumentację projektową zatwierdzoną przez instytucję wdrażającą - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na część etatu odpowiadającą liczbie dni pracy w projekcie na następujących stanowiskach, wynikających z dokumentów projektowych: Koordynator Projektu, Specjalista ds. Jakości Szkoleń i Specjalisty ds. Ewaluacji Projektu oraz na podstawie umowy o dzieło - trenerzy realizujący szkolenia.

Wynagrodzenia w chwili dokonywania przez Spółkę wypłat były finansowane ze środków pomocowych zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym, a w przypadku wypłat ze środków własnych z konta firmowego (przed otrzymaniem dofinansowania z EFS) były one następnie refundowane ze środków pomocowych zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym.

Spółka stoi na stanowisku, iż wynagrodzenia jej pracowników zatrudnionych przy realizacji projektu, zarówno finansowane jak i refinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, należy uznać za zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia.

Art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a)pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b)podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Środki finansowe o których mowa we wniosku bezsprzecznie należy uznać za bezzwrotną pomoc zagraniczną wymienioną w art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy.

Jak wynika z powyżej przytoczonych przepisów zwolnione mogą być wyłącznie wynagrodzenia finansowane z bezzwrotnej pomocy zagranicznej. W związku z tym błędne jest stanowisko Spółki, iż wynagrodzenia finansowane ze środków własnych Spółki, na które następnie Spółka otrzymuje refundację, korzystają z ww. zwolnienia.

Kolejnym warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest bezpośrednie realizowanie celu programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Jak wynika z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego projekt jest realizowany przez Spółkę i to ona otrzymuje środki z tej pomocy od podmiotu upoważnionego do rozdzielania tej pomocy (od PARP). W związku z tym to Spółka jest beneficjentem pomocy i nie zmienia tego fakt, iż w ramach tej pomocy otrzymuje ona refundację części wydatków poniesionych na wypłacone wynagrodzenia. W przedmiotowej sytuacji zastosowanie ma wyłączenie z ww. zwolnienia wskazane w punkcie b, który stanowi, iż zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Reasumując, w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj