Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PB-R I-PDP/423-272/P/349/06/WS/130732
z 19 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PB-R I-PDP/423-272/P/349/06/WS/130732
Data
2006.12.19



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
podział zysku
spółka komandytowa


Pytanie podatnika
1) W jaki sposób komplementariusz opodatkowuje przychody ze spółki komandytowej?
2) Jak zinterpretować art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "łączenia z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) s t w i e r d z a m, że stanowisko Podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 25.07.2006r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 25.09.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu opodatkowania przez komplementariusza przychodów ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.09.2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę w sprawie:

Wnioskująca Spółka jest komplementariuszem ""O" Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością i Spółka" Spółka Komandytowa, drugim wspólnikiem jest komandytariusz "S" MBH. Zgodnie z postanowieniami aktu założycielskiego - umowy spółki komandytowej, wnioskująca Spółka uczestniczy jako komplementariusz w zyskach Spółki komandytowej w wysokości 1%, natomiast w stratach uczestniczy wyłącznie ona (odpowiednio komandytariusz uczestniczy w zyskach w wysokości 99% i jest zwolniony od udziału w stracie).

Pytanie Wnioskodawcy:

W świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka zwróciła się z zapytaniem:

  1. w jaki sposób komplementariusz opodatkowuje przychody ze spółki komandytowej?
  2. Jak zinterpretować art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "łączenia z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału?

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie:

Zdaniem Spółki, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych bądź prawnych podlega dochód osiągnięty przez komplementariusza, w zależności od tego czy jest osobą fizyczną bądź prawną. W rozważanej sytuacji do opodatkowania dochodu osiągniętego przez komplementariusza będzie miał zastosowanie art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W ocenie Spółki przychód oraz koszty uzyskania przychodu spółki komandytowej ustala się na podstawie ksiąg rachunkowych, zgodnie z przepisami o rachunkowości. Tak ustalony przychód i koszty spółki komandytowej łączy się z pozostałymi przychodami i kosztami komplementariusza, proporcjonalnie do posiadanego przez niego udziału, a wyliczony łączny dochód jest opodatkowany przez komplementariusza. Przychód Wnioskodawcy z udziału w spółce osobowej, jak i koszty uzyskania tego przychodu ustala się na podstawie posiadanego przezeń udziału, przy czym ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa, o jaki udział chodzi. Zatem Spółka uważa, iż termin "proporcjonalnie do posiadanego udziału" należy rozumieć jako ustalony w umowie spółki pomiędzy wspólnikami udział poszczególnych wspólników w zyskach, majątku, czy stracie spółki komandytowej. Przepis ten należy interpretować w połączeniu z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) dotyczącymi wielkości wnoszonych udziałów przez wspólników do spółki oraz możliwości określenia w umowie spółki wielkości udziału poszczególnych wspólników w zysku i stratach spółki. W świetle tych przepisów - zdaniem Spółki nasuwa się wniosek, że skoro KSH dopuszcza możliwość ustalenia udziału wspólników w zyskach i stratach spółki w innych proporcjach, aniżeli wielkość wniesionych wkładów do spółki, to przyjęcie, że termin "proporcjonalnie do posiadanego udziału" w przepisie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy wniesionych przez wspólników wkładów do spółki osobowej, powodowałoby, że ewentualne postanowienia umowy spółki, określające uczestnictwo wspólników w zyskach i stratach spółki w innych proporcjach, aniżeli wielkość wniesionych wkładów, pozostałyby martwe. Dalej Spółka powołuje przepis art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Spółka wskazuje na fakt, że w powyższej ustawie dla określenia sposobu obliczenia przychodu wspólnika (będącego osobą fizyczną) z udziału w spółce, niebędącej osobą prawną, ustawodawca posłużył się wyrażeniem "proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku", wobec tego stosując wykładnię systemową, a w szczególności zasadę, że podobne do siebie stany faktyczne winny być regulowane w podobny sposób, zatem zdaniem Spółki należy przyjąć per analogiam, że użyte w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyrażenie "proporcjonalnie do posiadanych udziałów" dotyczy zakresu uczestnictwa poszczególnych wspólników w zysku spółki, niebędącej osoba prawną, nie zaś wielkości wkładów wniesionych do spółki.

W świetle powyższego, Spółka stoi na stanowisku, że każdy ze wspólników (zarówno komplementariusz i komandytariusz) spółki komandytowej będzie łączył przychody z udziału w spółce z pozostałymi własnymi przychodami. Przy czym wielkość przychodów z udziału w spółce powinna być określona w stosunku do udziału wspólnika w zysku tej spółki osobowej. Zasada proporcjonalnego rozliczania ma odpowiednie zastosowanie również w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, ewentualnych zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika należy stwierdzić, że zgodnie treścią art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Analogiczne zasady, stosownie do art. 5 ust. 2 ww. ustawy, stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Ponieważ spółka komandytowa jest rodzajem spółki osobowej i tym samym nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są wspólnicy. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca - komplementariusz spółki komandytowej jest osobą prawną, zatem jego przychody z tytułu udziału w spółce komandytowej opodatkowane są na zasadach, przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem, w świetle powołanego powyżej przepisu art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka jako komplementariusz jest obowiązana uwzględnić przychody i koszty wygenerowane przez spółkę komandytową proporcjonalnie do udziału posiadanego przez komplementariusza w tej spółce i połączyć je wraz z pozostałymi przychodami i kosztami komplementariusza, uzyskanymi z prowadzonej przez niego działalności.

Przychód wspólnika z udziału w spółce osobowej, jak i jego koszty uzyskania przychodu określa się na podstawie posiadanego udziału, przy czym ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa, o jaki udział chodzi. W związku z powyższym należy odnieść się do postanowień ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), który w art. 123 § 1 stanowi, że komandytariusz uczestniczy w zyskach Spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa stanowi inaczej. Natomiast zgodnie z art. 123 § 3 Kodeksu spółek handlowych w razie wątpliwości komandytariusz uczestniczy w stracie jedynie do wartości umówionego wkładu. Brak więc w Dziale III Kodeksu spółek handlowych Spółka Komandytowa (art. 102 -124) precyzyjnych i kompletnych unormowań dotyczących udziału komandytariusza w stracie Spółki.

Zgodnie z przepisem art. 103 ww. ustawy Kodeks spółek handlowych w sprawach nieuregulowanych w Dziale III, do spółek komandytowych stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba, że przepisy ustawy stanowią inaczej. W myśl jednego z przepisów o spółce jawnej, tj. art. 51 § 1 Kodeksu spółek handlowych, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Z uwagi na dyspozytywny charakter tego zapisu, wspólnicy spółki komandytowej mają prawo ustalić w umowie Spółki inny sposób podziału zysku.

Natomiast zgodnie z art. 51 § 2 Kodeksu spółek handlowych, określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Jednakże art. 51 § 3 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

W przedmiotowym stanie faktycznym wyżej opisana sytuacji ma miejsce, ponieważ w umowie spółki komandytowej określono procentowy udział komplementariusza w zyskach spółki komandytowej w wysokości 1% oraz w stratach w wysokości 100%. Natomiast komandytariusz uczestniczy w zyskach w wysokości 99% i jest zwolniony od udziału w stracie.

W związku z powyższym, iż w umowie spółki komandytowej określono procentowy udział komplementariusza w zyskach spółki komandytowej w wysokości 1% to w przypadku osiągnięcia przez Spółkę komandytową dochodu, dla celu obliczenia zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych przychody oraz koszty jego uzyskania przypadające na Spółkę jako komplementariusza powinny być rozliczane według tych proporcji. Natomiast w sytuacji poniesienia przez Spółkę komandytową straty, w związku z tym że w umowie Spółki określono że komplementariusz uczestniczy w stratach w 100%, to dla celu obliczenia zobowiązania podatkowego komplementariusza przychody i koszty spółki komandytowej stają się w 100% przychodami i kosztami komplementariusza.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w sprawie dotyczącej sposobu opodatkowania przez komplementariusza przychodów ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

Organ podatkowy informuje, że ocenie prawnej podlega wyłącznie stan faktyczny przedstawiony we wniosku, wobec czego nie poddano analizie załączonych do wniosku dokumentów.

Niniejsze postanowienie - na podstawie art. 143 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj