Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-6/443-32/06
z 24 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-6/443-32/06
Data
2006.11.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> System zwrotu podatku podróżnym

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
podatek należny
podróżni
wywóz towarów
zwrot podatku


Pytanie podatnika
W jaki sposób podatnik dokonujący sprzedaży towarów podróżnym TAX-FREE powinien korygować podatek należny, gdy dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium wspólnoty otrzyma po złożeniu deklaracji podatkowej za dany miesiąc. Czy powinien to uczynić w miesiącu sprzedaży towarów podróżnemu, czy też w miesiącu otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.09.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek Strony uzupełniony w dniu 20.10.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Firma chce przyjąć zasadę, aby w sytuacji gdy przed złożeniem deklaracji za miesiąc, w którym została dokonana dostawa otrzyma dokument zawierający potwierdzenie wywozu towarów z tej dostawy poza terytorium Wspólnoty stosuje stawkę VAT 0% w tej deklaracji. Natomiast w przypadku , gdy dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty otrzyma po złożeniu deklaracji dotyczącej miesiąca, w którym była realizowana dostawa dokonuje korekty podatku należnego w deklaracji za miesiąc, w którym otrzymała w/w dokument.

Zapytanie :W jaki sposób podatnik dokonujący sprzedaży towarów podróżnym TAX-FREE powinien korygować podatek należny, gdy dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium wspólnoty otrzyma po złożeniu deklaracji podatkowej za dany miesiąc. Czy powinien to uczynić w miesiącu sprzedaży towarów podróżnemu, czy też w miesiącu otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów?

Stanowisko Strony: Spółka uważa, że korekta dokonana w miesiącu otrzymania dokumentu potwierdzajacego wywóz towarów jest zgodna z intencją ustawodawcy zawartą w art. 129 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT z 11 marca 2004r. Z dokładnej analizy art. 129 wynika, że ustawodawca wskazując uprawnienie do stosowania stawki 0% określa jego realizację poprzez „korektę podatku należnego od tej dostawy”. W zapisie ustawowym Strona nie znajduje określenia „korekta deklaracji VAT za miesiąc w którym nastąpiła dostawa”. W związku z tym korekty podatku należnego spółka dokonuje na zasadach ogólnych. W deklaracji za miesiąc, w którym Strona uzyskała uprawnienie do stosowania stawki VAT 0% (otrzymała dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty) dokonuje korekty podatku należnego. Jest to ogólna zasada obowiązująca w prawie podatkowym, poczynając od rozliczenia VAT z faktur korygujących, poprzez przepisy przejściowe np. z art. 149 ust. 2 do przepisów szczegółowych dotyczących np. korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne (art. 89 a. ust. 3). Zawsze moment otrzymania dokumentu stanowiącego podstawę korekty jest decydujący, a nie data dokonania dostawy, której dotyczy korekta. Niezależnie od wyżej przytoczonych różnych przykładów korekt podatku należnego prawidłowość stosowanej przez spółkę metody wynika wprost z procedur stosowanych w przypadku wywozu towaru poza granice Wspólnoty ( eksporcie ). Zgodnie z treścią art. 41 ust. 9-otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz upoważnia go do dokonania korekty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument. Z art. 41 ust. 11 wynika, że zasada ta ma zastosowanie również wtedy gdy wywóz dokonywany jest przez nabywcę.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Stosownie do art. 129 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 z późn. zm.) do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0 %, pod warunkiem że:
1) spełnił warunki, o których mowa w art. 127 ust. 4 pkt 1 i 4 ustawy, oraz
2) przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument określony w art. 128 ust. 2, zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

Zgodnie z art. 129 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy o VAT otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w przepisie powołanym powyżej upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy.

Mając na względzie wyżej cytowane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że użyty w art. 129 ust. 2 powołanej ustawy o podatku do towarów i usług zwrot "dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy" wskazuje na zasadność stosowania korekty złożonej deklaracji za miesiąc, w którym rozliczono dostawę według stawki krajowej.
Powołany przez Spółkę przepis art. 41 ust. 9 w/w ustawy odnosi się do eksportu towarów, co potwierdzone jest zapisem w ust. 11 tegoż artykułu i nie ma zastosowania do art. 129, który zawarty jest w rozdziale 6 "System zwrotu podatku podróżnym" ustawy o VAT. Termin dokonania korekty podatku należnego od dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnym został określony przez ustawodawcę w art. 129 ust. 2 ustawy, a w przepisie tym brak jest odniesienia do art. 41 ust. 9 w/w ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę w/w stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy oraz zapytanie Podatnika stwierdzić należy, że korektę podatku należnego od dostawy towarów w systemie TAX-FREE, gdy dokument potwierdzający wywóz tych towarów poza terytorium wspólnoty Podatnik otrzymał po złożeniu deklaracji podatkowej za dany miesiąc winien ująć w miesiącu w którym rozliczył dostawę wg stawki krajowej.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Załączników złożonych do pisma nie poddano ocenie.

Zgodnie z art. 14 a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj