Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-415/38/06/AT
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-415/38/06/AT
Data
2006.11.20



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
podróż służbowa (delegacja)
przychody ze stosunku pracy
przychód ze stosunku służbowego
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychody pracownika z tytułu udziału w spotkaniach integracyjnych, organizowanych przez Spółkę w innych miejscowościach poza siedzibą firmy, są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania, iż wydatki poniesione na rzecz pracowników z tytułu udziału w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym poza miejscowością siedziby firmy, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) są wolne od opodatkowania uznajeza nieprawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 18.08.2006. r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie uznania, iż przychody pracownika z tytułu udziału w spotkaniach integracyjnych, organizowanych przez Spółkę w innych miejscowościach poza siedzibą firmy, są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.Wnioskodawca w wybranych miejscowościach na terenie kraju, ale poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy, dla wybranej grupy pracowników, organizuje spotkania integracyjne. W spotkaniach tych uczestniczą pracownicy, wyselekcjonowani stosownie od celu planowanej integracji. Na spotkaniach firma kładzie nacisk na komunikację interpersonalną, współdziałanie w zespole, podejmowanie decyzji. W tym celu organizuje wycieczki, gry sportowe lub logiczne. Każda z imprez jest połączona z uroczystą kolacją oraz wspólną zabawą. Takie spotkania mogą spełniać także zadania motywacyjne dla pracowników, którzy czują się wyróżnieni zaproszeniem na imprezę.Zdaniem Spółki wydatki poniesione w związku z udziałem pracownika w tego typu spotkaniach (koszty dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia) jako przychody ze stosunku służbowego, w rozumieniu art. 12 ust. 1 ww. ustawy, są zwolnione od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy jako diety i należności za czas podróży służbowej pracownika.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Z kolei art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ww. ustawy stanowi, że wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika.Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji podróży służbowej . Należy zatem posłużyć się przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), która w art. 77(5) § 1 określa, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wyselekcjonowani pracownicy na zaproszenie pracodawcy udają się do różnych miejscowości, aby uczestniczyć w spotkaniach integracyjnych, w trakcie których rozwijają pożądane przez pracodawcę relacje mające na celu poprawę atmosfery w grupie, a poprzez to zwiększenie efektywności ich pracy.W opinii organu podatkowego pobyt pracownika w imprezie integracyjnej w innej miejscowości poza siedzibą firmy nie jest podróżą służbową. Wysłanie pracownika do innej miejscowości nie odbywa się poprzez wydanie mu polecenia służbowego, lecz w oparciu o zaproszenie. Udział w integracji nie jest obowiązkowy. Czynności podejmowane w trakcie imprezy takie jak piesze wycieczki w góry, gra w kręgle, mecze siatkówki, czy gry logiczne nie noszą znamion zadania służbowego zleconego do wykonania przez pracodawcę. Wymienione elementy integracji nie odpowiadają kryteriom podróży służbowej zdefiniowanej w Kodeksie pracy.Reasumując - osiągnięte, w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody pracownika z tytułu udziału w imprezie integracyjnej poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy, nie stanowią należności za czas podróży służbowej, a art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ww. ustawy nie będzie miał tu zastosowania.
Wobec powyższego Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi, uznając za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku, postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe o organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj