Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2/415/28/06/AT
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2/415/28/06/AT
Data
2006.11.20



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podróż służbowa (delegacja)
przychody ze stosunku pracy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychody pracownika z tytułu jego udziału w spotkaniach biznesowych, organizowanych przez Spółkę w miejscowościach poza siedzibą firmy, są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania, iż wydatki poniesione na rzecz pracowników z tytułu udziału w spotkaniu biznesowym zorganizowanym poza miejscowością siedziby firmy stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) są wolne od opodatkowania uznajeza prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 18.08.2006 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie uznania, że przychody pracownika z tytułu jego udziału w spotkaniach biznesowych, organizowanych przez Spółkę w miejscowościach poza siedzibą firmy, są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.Spółka, dla wybranej grupy pracowników, organizuje spotkania biznesowe, w trakcie których realizowane są konkretne zadania wg. ustalonego wcześniej programu, np: prezentacja nowego asortymentu produktów, omówienie i ocena wyników sprzedaży za dany okres, opracowanie i omówienie budżetu na następny okres rozliczeniowy, prezentacja strategii firmy, zapoznanie pracowników z dostępnym asortymentem oraz z cechami i właściwościami poszczególnych produktów. W spotkaniach biorą udział pracownicy, którzy realizują zadania określone w programie. Spotkania są organizowane poza miejscowością, w której mieści się siedziba firmy w celu osiągnięcia większego stopnia koncentracji pracowników i skupieniu się wyłącznie na realizacji zadań określonych w programie.Zdaniem Wnioskodawcy wydatki poniesione w związku z udziałem pracownika w spotkaniach biznesowych (koszty dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia), jako przychody ze stosunku służbowego, w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, są zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy jako diety i należności za czas podróży służbowej pracownika.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.Z kolei art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ww ustawy stanowi, że wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji podróży służbowej. Należy zatem posłużyć się przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), która w art. 77(5) § 1 określa, że "pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową."Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pracownicy na polecenie pracodawcy udają się do różnych miejscowości aby uczestniczyć w spotkaniach, w trakcie których wspólnie wykonują konkretne zadania służbowe. A zatem udział pracowników w spotkaniach biznesowych stanowi dla nich podróż służbową, o której mowa w ww. przepisie Kodeksu pracy i z tego tytułu przysługują im należności na pokrycie kosztów tej podróży. Należności te, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są wolne od podatku.
Wobec powyższego Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku i postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj