Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-938/12/AD
z 29 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-938/12/AD
Data
2012.10.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji


Słowa kluczowe
korekta faktury
leki
spis z natury


Istota interpretacji
Czy powinien Pan ująć podatek naliczony z faktur korygujących otrzymanych z hurtowni w deklaracji VAT za miesiąc lipiec 2012 r.?
Czy może dokonać korekty podatku w spisie z natury leków i złożyć korektę deklaracji VAT za miesiąc kwiecień 2012 r.?



Wniosek ORD-IN 886 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2012 r. (data wpływu 3 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego i prawa dokonania korekty podatku należnego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 3 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego i prawa dokonania korekty podatku należnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 27 kwietnia 2012 r. zlikwidował Pan indywidualną działalność gospodarczą, której przedmiotem było prowadzenie apteki. W tym samym dniu sporządził spis z natury leków. W deklaracji VAT-7 za miesiąc kwiecień 2012 r. wykazał podatek należny wynikający z tego spisu. W dniu 30 kwietnia 2012 r. leki pozostałe po inwentaryzacji zwrócił Pan do hurtowni, w których zostały zakupione. Jak wynika z pisma Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 21 lutego 2007 r. znak (...), przyjęcie przez hurtownię od apteki (w przypadku zaprzestania przez nią działalności) produktów leczniczych należy traktować, jako sytuację szczególną. Nie jest to transakcja kupna sprzedaży, bowiem nie jest ona możliwa ze względu na art. 78 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Nadal jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż od 1 maja 2012 r. prowadzi najem prywatny pomieszczeń apteki dla celów działalności gospodarczej. W dniu 18 lipca 2012 r. otrzymał Pan z hurtowni faktury korygujące na część leków, które hurtownie zatrzymały. Pozostałe leki zostały zwrócone – podlegać będą utylizacji.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy powinien Pan ująć podatek naliczony z faktur korygujących otrzymanych z hurtowni w deklaracji VAT za miesiąc lipiec 2012 r....
  2. Czy może dokonać korekty podatku w spisie z natury leków i złożyć korektę deklaracji VAT za miesiąc kwiecień 2012 r....


Zdaniem Wnioskodawcy, należy ująć faktury korygujące zmniejszające kwotę podatku naliczonego w deklaracji VAT za miesiąc lipiec 2012 r. Należy dokonać korekty podatku w spisie z natury i złożyć deklarację korygującą za miesiąc kwiecień 2012 r., w przeciwnym wypadku podatek od leków, na które hurtownie wystawiły faktury korygujące, zostanie zapłacony podwójnie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 10a powołanego artykułu, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z regulacji ust. 3 powołanego artykułu wynika, że opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.


Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:


  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.


Towarami – w myśl art. 2 pkt 6 powołanej ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie ust. 5 powołanego artykułu, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury” (…).

W oparciu o ust. 6 tegoż artykułu, obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z ust. 7 tego artykułu, dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz osoby fizyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i ust. 3, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów i usług objętych spisem z natury.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 27 kwietnia 2012 r. zlikwidował Pan indywidualną działalność gospodarczą, której przedmiotem było prowadzenie apteki. W tym samym dniu sporządził spis z natury leków. W deklaracji VAT-7 za ww. miesiąc wykazał podatek należny wynikający z tego spisu. W dniu 30 kwietnia 2012 r. leki pozostałe po inwentaryzacji zwrócił Pan do hurtowni, w których zostały nabyte. Nadal jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż od 1 maja 2012 r. prowadzi najem prywatny pomieszczeń apteki dla celów działalności gospodarczej. W dniu 18 lipca 2012 r. otrzymał Pan z hurtowni faktury korygujące na część leków, które hurtownie zatrzymały, natomiast pozostałe leki podlegać będą utylizacji.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, iż w związku z otrzymaniem faktur korygujących na część towarów (produktów leczniczych) zwróconych przez Pana hurtowni, zobowiązany jest Pan rozliczyć faktury korygujące zmniejszające kwotę podatku naliczonego w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym otrzymał te faktury, tj. lipiec 2012 r. Ponadto, w tym konkretnym przypadku, może dokonać Pan korekty podatku należnego wykazanego w spisie z natury poprzez złożenie deklaracji korygującej za miesiąc kwiecień 2012 r.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zasadności sporządzenia przez Pana przedmiotowego spisu z natury, ponieważ nie przedstawiono w tym zakresie własnego stanowiska oraz nie postawiono pytania.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj