Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-135-1-2/06
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-135-1-2/06
Data
2006.12.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
dom jednorodzinny
działalność gospodarcza
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku
towar używany


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż działki budowlanej niezabudowanej oraz domu jednorodzinnego usadowionego na działce podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02 listopada 2006r. uzupełnionego wnioskiem złożonym w dniu 14 listopada 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży działki budowlanej niezabudowanej oraz budynku jednorodzinnego zamieszkałego od 18 lat- stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe.


UZASADNIENIE
W świetle art. 14a § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z §4 udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia , na które przysługuje zażalenie.
Pismem z dnia 02 listopada 2006 r. uzupełnionym wnioskiem złożonym w dniu 14 listopada 2006r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Podatnik jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Podatnik będący współwłaścicielem działki budowlanej zakupionej w czerwcu 2006r. oraz budynku mieszkalnego w którym zamieszkuje wraz z rodziną od 18 lat planuje na przestrzeni 2006r. i 2007r. sprzedać przedmiotową działkę i dom. Po dokonaniu powyższych transakcji podatnik zamierza przeznaczyć ww. środki pieniężne na zakup nowej działki oraz budowę domu w innym rejonie kraju .
Wątpliwości Podatnika związane są ze zwolnieniem z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży przedmiotowej działki oraz domu.

Podatnik stoi na stanowisku, iż zamierzona transakcja sprzedaży działki nie powinna być obłożona podatkiem VAT, gdyż będzie to czynność pojedyncza , okazjonalna, pierwszy obrót nieruchomością od czasu nabycia domu w 1989r. , w żaden sposób nie związana z działalnością gospodarczą ani spekulacją. Nadto podjęte działania służą jedynie zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych 4-osobowej rodziny i wiążą się z realizacją istotnych planów życiowych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary natomiast, zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Grunty budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę opodatkowane są stawką 22-procentową - art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. Jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy o VAT zwolniono od podatku od towarów usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zatem sprzedaż gruntów jako dostawa towarów podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami), zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT).

Kwestie opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. W przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik ma zamiar dokonać sprzedaży domu mieszkalnego nabytego w 1989r. wraz z działką na której jest posadowiony oraz niezabudowanej działki przeznaczonej pod zabudowę budynkiem mieszkalnym. W świetle ww. uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług dostawa przedmiotowego domu mieszkalnego spełnienia przesłanki niezbędne do uznania go za towar używany w związku z czym podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie przepisu, art. 43 ust. 1 pkt 2. Jednocześnie dostawa gruntu trwale związanego z budynkiem jest opodatkowana według stawki właściwej dla budynku, tj. w powyższej sytuacji będzie również zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Powyższy przepis wskazuje, że status podatnika uzależniony jest w istocie od prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym jest to działalność gospodarcza specyficznie zdefiniowana na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług.
"Działalność gospodarcza" w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik ma zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie.

W przedmiotowym stanie faktycznym Pytający nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług i nie prowadzi działalności gospodarczej, lecz zamierza dokonać sprzedaży z majątku własnego, działki przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe oraz działki, na której jest usadowiony dom zamieszkiwany przez podatnika wraz z rodziną od niemal 18 lat.

W ocenie tut. Urzędu czynność sprzedaży jednej działki budowlanej oraz domu mieszkalnego wraz z gruntem , nie ma charakteru zorganizowanego działania , a co za tym idzie stałego (ciągłego) w jakimś horyzoncie czasowym tj. częstotliwego, nie stanowi tym samym w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku VAT działalności gospodarczej.

Reasumując powyższa czynność sprzedaży działki budowlanej oraz domu (wraz z gruntem) mającego statut towaru używanego podlegać będzie zwolnieniu od opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .

W świetle powyższego stanowisko podatnika w sprawie zwolnienia od podatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki budowlanej nabytej jako współwłasność a także domu rodzinnego wraz z gruntem jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj