Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF-1/415-175a/283/06/AG
z 10 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF-1/415-175a/283/06/AG
Data
2006.11.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów kapitałowych
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy, sposobu opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji, dokonanego na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.08.2006r. (data wpływudo tut. organu podatkowego 10.08.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, odnośnie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku- za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10.08.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, odnośnie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie, akcji nabytych (objętych) na preferencyjnych warunkach w wyniku realizacji przyznanych opcji na akcje / obligacji zamiennych na akcje.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnikjest pracownikiem spółki XY Polska Sp. z o.o.. Spółka XY AG (całościowy udziałowiecXY Polska) wprowadziła dla całej Korporacji XY plany motywacyjne: "Plan Z 2000"i "Plan S 2002" mające na celu zachęcenie kluczowych pracowników, których nieprzerwane zatrudnienie uznaje się za niezbędne dla dalszego rozwoju Spółki do zwiększenia wydajności pracy i poczucia integralności ze Spółką. W tym celu Zgromadzenie Wspólników Spółki XY AG zatwierdziło uchwałą z dnia 18 stycznia 2000r. "Plan nabywania Akcji Z 2000" oraz uchwałąz dnia 3 maja 2002r. "Plan nabycia Akcji XY 2002". Na podstawie przedmiotowych Planów przyznawane są beneficjentom "opcje na akcje" (Plan Z 2000, Plan Nabywania Akcji Z 2000) lub "obligacje zamienne na akcje" (Plan Z 2000), przez co beneficjenci mogą uzyskać prawodo nabycia akcji w spółce XY AG. Akcje mogą być nabywane w zamian za opcje/obligacjew transzach po upływie określonego czasu. W określonych okolicznościach XY AG przysługuje prawo do unieważnienia przedmiotowych Planów. Opcje na akcje mają charakter imiennych, niezbywalnych uprawnień, umożliwiających beneficjentom, po upływie określonego czasu, uzyskanie akcji spółki XY AG po "cenie wykonania". Cenę tę stanowi, co do zasady, różnica pomiędzy ceną rynkową akcji w chwili ich obejmowania na Giełdzie Papierów Wartościowychwe Frankfurcie a ceną akcji w chwili przyznania opcji, przy czym cena ta płacona jest w momencie wykonywania prawa z opcji, tj. w chwili obejmowania akcji.

W przypadku "opcji na akcje" wg "Planu S 2002" sytuacja jest niemal identycznaz tą różnicą, że nieodpłatne, niezbywalne i imienne opcje generują prawo do nabycia akcjiw zryczałtowanej cenie 110% ceny podstawowej, którą jest z kolei wartość akcjiw dniu przyznania opcji.

Również "obligacje zamienne" mają charakter imienny i niezbywalny.Nabywane są z chwilą jednoczesnej zapłaty kwoty 1 Euro za obligację (jest to wartość nominalna obligacji). Po upływie określonego czasu beneficjentem przysługuje uprawnienie do objęcia akcji spółki XY AG po "cenie zamiany", przy czym zapłata ma nastąpić gotówką. Cena ta stanowi różnicę pomiędzy ceną rynkową akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurciew chwili obejmowania akcji a ceną wykonania. Cena ta płacona jest, podobnie jak w przypadku opcji, w momencie wykonywania prawa z obligacji, więc w chwili obejmowania akcji.

Proces obejmowania akcji przeprowadzany jest za pośrednictwem Deutsche Banku.Od momentu objęcia akcji beneficjent uprawniony jest do rozporządzania akcjami jakoich właściciel. Może zatrzymać akcje na swoim rachunku inwestycyjnym czekając na wzrost kursu giełdowego lub od razu sprzedać je na giełdzie papierów wartościowych we Frankfurcie.Cena sprzedaży akcji jest wyrażona w Euro. Wpływy ze sprzedaży są przekazywane na osobisty rachunek beneficjenta w Deutsche Banku. SAP Polska ponosi na rzecz XY AG koszty organizacjii uczestnictwa w przedmiotowych Planach beneficjentów będących pracownikami XY Polska.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, wnioskodawca zwrócił się o wyjaśnienie czy przychód z odpłatnego zbycia akcji należy obliczyć jako iloczyn ceny sprzedaży akcjii kursu kupna walut obcych z dnia uzyskania przychodu, stosowanego przez bank, z którego usług korzystał podatnik?

Zdaniem podatnika, przychód należy ustalić na dzień dokonania sprzedaży akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie, nawet jeżeli otrzymanie środków pieniężnychze sprzedaży nastąpi później. Jednocześnie, w świetle art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do obliczenia przychodu należy zastosować kurs kupna walut obcych,z dnia uzyskania przychodu, stosowany przez bank, z którego usług korzysta podatnik.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowymod osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródła przychodów - nieograniczony obowiązek podatkowy.

W myśl zapisu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt. 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie bowiem do treści art. 17 ust. 1 pkt. 6 lit. a ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.Użyte w tym przepisie pojęcie "należny" oznacza, iż przychód powstanie niezależnie od momentu otrzymania środków pieniężnych przez podatnika. Zatem w przedstawionej we wniosku sytuacji, przychód ten powstanie w chwili dokonania przez podatnika sprzedaży akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie, ponieważ staje się on wówczas należny na rzecz podatnika.

Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymanialub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust.4.Zgodnie z ustępem 4, jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze,do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średniwalut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.Tak więc, zgodnie z powołanymi przepisami, do obliczenia przychodu z tytułu sprzedaży akcji, otrzymanego przez podatnika w walutach obcych, należy zastosować kurs kupna walut z dnia jego uzyskania, ogłaszany przez bank przy pomocy którego dokonano transakcji.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawionystan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj