Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PP/443-39/2006
z 27 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-39/2006
Data
2006.12.27



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
montaż
rolety, żaluzje
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku usług budowlano - montażowych właściwa stawka podatku VAT to 7% a w przypadku sprzedaży i montażu rolet 22% ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 26.10.2006 roku (uzupełnionego w dniu 11.12.2006 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Podatnik jako czynny podatnik VAT prowadzi działalność w zakresie sprzedaży art. przemysłowych, usług budowlano - montażowych (PKWiU 45.42) w budynkach mieszkalnych PKOB-112. W zakres świadczonych usług wchodzi montaż okien wraz z materiałem, montaż żaluzji wraz z materiałem oraz sprzedaż i montaż rolet. Rolety wykonywane są przez podatnika z podzespołów zakupionych od innych firm a następnie montowane u klienta w jego mieszkaniu. Na usługi świadczone w budynkach mieszkalnych stosuje stawkę 7% zarówno w przypadku montażu okien jak i żaluzji. Usługi powyższe obejmują świadczoną pracę oraz materiał. Na sprzedaż i montaż rolet w budynkach mieszkalnych stosuje 22% stawkę VAT. Z klientem podpisywana jest umowa na wykonawstwo przedmiotowych usług.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy stosuje prawidłowe stawki VAT na wykonywane usługi budowlano - montażowe oraz do sprzedaży i montażu rolet ?

Zdaniem Strony ma prawo do stosowania preferencyjnej stawki VAT- 7% w przypadku montażu okien i żaluzji, natomiast w przypadku sprzedaży rolet stosuje 22% stawkę VAT.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.Obiektami budownictwa mieszkaniowego w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 12 ustawy, są między innymi budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane wg PKOB 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 06 kwietnia 2004 roku (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.) usługi montażu stolarki okiennej, żaluzji wykonywane przez podmiot mieszczą się w zakresie grupowania PKWiU 45.42.11-00. „Roboty instalacyjne futryn drzwiowych i ram okiennych”. Jednocześnie w związku z par. 2 cytowanego rozporządzenia do celów podatkowych nadal stosuje się Polska Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 roku (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) w/w usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 45.42.11-00. „Roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych”. Natomiast dostawa rolet okiennych mieści się w grupowaniu PKWiU 25.23.14-70.30.

W przypadku zawarcia umowy dot. wykonania usługi montażu okien i żaluzji należy ustalić, co konkretnie wchodzi w zakres usługi. Jeżeli przedmiotem umowy są roboty budowlano-montażowe dot. inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego, wówczas do pełnej wartości usługi można zastosować jednolitą stawkę podatku VAT w wysokości 7%. O zastosowaniu powyższej stawki decyduje klasyfikacja budynku w którym dokonywane są roboty. Jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa remontowo-budowlana, to brak podstaw do wyłączenia z niej poszczególnych kosztów do odrębnej sprzedaży. Wystawiając faktury podatnik ma prawo do zastosowania 7% stawki podatku VAT na podstawie art.146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT od całości wykonywanych robót wraz z materiałami, z przywołaniem odpowiedniego kodu PKOB, wskazującego na związek z budownictwem mieszkaniowym.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy uznać, że jeżeli przedmiotem umowy jest sprzedaż wytworzonych przez podatnika rolet okiennych wraz z ich montażem w obiektach budowlanych odbiorcy, a więc w cenie dostawy wyrobu zawarta jest również usługa ich montażu, to całość transakcji zgodnie z obowiązującymi normami statystycznymi PKWiU będzie traktowana jako sprzedaż towaru i podlegać będzie opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT, określonej w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj