Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PP/443-38/06
z 29 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-38/06
Data
2006.11.29



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
bilety
stawki podatku
usługi pośrednictwa
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować przy sprzedaży biletów lotniczych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.10.2006 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Biuro Podróży prowadzi między innymi działalność w zakresie sprzedaży biletów lotniczych. Jest to sprzedaż biletów tanich linii lotniczych i są to loty do państw będących członkami Unii Europejskiej. Opłata transakcyjna, która jest pobierana od klienta za sprzedaż biletu jest z reguły stała i wynosi 50 zł. bez względu na wartość sprzedanego biletu. Zapłata za bilet lotniczy dokonywana jest automatycznie kartą kredytową na konto firmy lotniczej i ten moment jest momentem sprzedaży tego biletu. Biuro nie otrzymuje faktury na zakup biletów ani też nie wystawia faktury na sprzedaż przedmiotowych biletów.

Strona zwraca się z zapytaniem jaką stawkę podatku VAT należy stosować przy sprzedaży biletów lotniczych ?

Zdaniem Spółki przedmiotowa transakcja korzysta z preferencyjnej 0% stawki podatku VAT.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. W art. 83 ust. 3 pkt 2 cytowanej ustawy jako usługi transportu międzynarodowego wymieniono miedzy innymi przewóz osób środkami transportu lotniczego :

  1. z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju
  2. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju
  3. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt)

Przez usługi transportu międzynarodowego w rozumieniu art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, rozumie się również usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami wymienionymi w art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT.

A zatem usługi wykonywane przez pośredników dokonujących sprzedaży biletów lotniczych na przejazdy w międzynarodowym transporcie osób pomiędzy Polska a innymi krajami - są opodatkowane stawką 0% VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj