Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PP 443-200/59322/05/06
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-200/59322/05/06
Data
2006.09.22



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
przedpłaty


Pytanie podatnika
Czy nieudokumentowane fakturami przedpłaty kupców tytułum inwestycji dokonane na konto bankowe podatnika przed wykonaniem usługi będą podlegały obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług?


W skierowanym w dniu 22.09.2005 r. do tut. organu podatkowego wniosku Podatnik sformułował zapytanie, czy nieudokumentowane fakturami przedpłaty kupców tytułem inwestycji dokonane na konto bankowe Stowarzyszenia przed wykonaniem usługi będą podlegały obowiązkowi podatkowemu?
Podatnik w swoim wniosku wskazał, iż zgodnie ze statutem prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu placem targowym. Dzierżawa gruntu od Gminy dotycząca placu targowego kończy się z dniem 31.12.2006 r. Obecnie Stowarzyszenie posiada zgodę Prezydenta Miasta na przeniesienie targowiska na inny teren, na którym kupcy mieliby postawić halę handlową. Planowana inwestycja polegać będzie na budowie hali targowej oraz parkingu samochodowego. Faktury za wykonane prace będą przez Stowarzyszenie rozliczane, a poniesione koszty fakturowane na poszczególnych kupców biorących udział w przedsięwzięciu, tak że omawiana inwestycja będzie własnością kupców. W obecnym stanie nie dokonano żadnych wpłat tytułem planowanej inwestycji. Działania zostaną najprawdopodobniej podjęte w roku 2006 i 2007. Zdaniem Podatnika, które wskazał we wniosku z dnia 22.09.2005 r., wpłaty kupców na przyszłą inwestycję jako wpłaty dotyczące przyszłych okresów rozliczeniowych nie powinny być obciążone podatkiem VAT w miesiącu w którym zostały dokonane.
W wyjaśnieniach złożonych przez podatnika w dniu 30.08.2006 r. podatnik wskazuje, iż nadal nie zawarto żadnych umów z wykonawcami, ani z podwykonawcami dotyczących planowanej inwestycji, nie zawarto żadnych umów z kupcami odnośnie przedmiotowej inwestycji. Podatnik wskazuje również, iż kupcy nie dokonali jeszcze żadnej wpłaty na kontro Stowarzyszenia odnośnie planowanej inwestycji. Stowarzyszenie zamierza być generalnym wykonawcą inwestycji, zaś rozliczenia z kupcami będą polegać na zasadzie kupna – sprzedaży.
Ponadto podmiot wskazuje, iż sprawa planowanej budowy hali handlowej jest obecnie na etapie uzgodnień z Urzędem Miasta i dotyczy planu przestrzennego zagospodarowania terenu. Żadne inne czynności ze strony Stowarzyszenia związane z podjęciem tej inwestycji nie zostały jeszcze podjęte. Podatnik wskazuje również, że nie ma jeszcze podpisanej umowy na dzierżawę wskazanego terenu.
Jednocześnie Stowarzyszenie w złożonych wyjaśnieniach w dniu 30.08.2006 r. wskazuje swoje stanowisko, iż jego zdaniem każda wpłata na konto będzie podlegała podatkowi VAT (ważna data wpływu) nawet jeśli nie będzie udokumentowana fakturą.
Rozpatrując wniosek podatnika, z uwzględnieniem wyjaśnień złożonych w dniu 30.08.2006 r. organ podatkowy, opierając się na przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego w sprawie stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towaru, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż zasadą jest, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.
Stowarzyszenie planuje prowadzenie inwestycji polegającej na budowie hali handlowej. Jak wynika z wyjaśnień podatnika inwestycja nie została jeszcze rozpoczęta, a kupcy nie dokonali na konto Stowarzyszenia żadnych wpłat.
Zgodnie z powołanym powyżej przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W związku z tym należy wskazać, iż o opodatkowaniu jakiejś czynności można mówić jedynie w sytuacji, kiedy czynność taka rzeczywiście miała miejsce.
W przedmiotowym przypadku Stowarzyszenie nie podjęło żadnych czynności związanych z realizacją inwestycji, nie zawarło żadnych umów z wykonawcami, nie zawarło żadnych umów z kupcami, tym samym ewentualne wpłaty kupców (zgodnie z wyjaśnieniami podatnika do dnia 28.08.2006 r. kupcy nie dokonali żadnej wpłaty na konto Stowarzyszenia) nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi, dotyczącymi budowy hali handlowej.
Zgodnie więc z przedstawionym stanem faktycznym, Stowarzyszenie nie dokonuje na rzecz kupców jakiekolwiek czynności, nie zawarło z nimi żadnych umów cywilno – prawnych odnośnie planowanej inwestycji, tym samym przedpłaty dokonywane na rachunek Stowarzyszenia nie są związane z opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług usługami budowlanymi.
W związku z powyższym stanowisko podatnika, że każda wpłata na konto Stowarzyszenia będzie podlegała podatkowi VAT nawet jeżeli nie będzie udokumentowana fakturą, jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj