Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PP 443/1/7/06
z 20 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/7/06
Data
2006.04.20



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
usługa nieodpłatna


Pytanie podatnika
o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na nieodpłatnym udostępnieniu bazy szpitalnej w celu przeprowadzenia tam praktyk studenckich


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Śródmieście stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2006 r., który wpłynął 25 stycznia 2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na nieodpłatnym udostępnieniu bazy szpitalnej w celu przeprowadzenia tam praktyk studenckich jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław - Śródmieście wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Następnie w dniu 11 kwietnia 2006 r., na wezwanie tut. Organu Podatkowego, wniosek został uzupełniony w zakresie opisu stanu faktycznego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cyt. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Podatnik, będący zakładem opieki zdrowotnej, zamierza nieodpłatnie udostępnić posiadaną bazę szpitalną na rzecz uczelni wyższej w celu przeprowadzenia praktyk studenckich. W związku z wątpliwościami co do opodatkowania takiej czynności podatkiem od towarów i usług zwrócono się o udzielenie interpretacji.

Podatnik wyjaśnia, że przedmiotowe praktyki będą prowadzone w oparciu o posiadaną bazę szpitalną, przy udziale personelu zakładu, co będzie polegało na dopuszczeniu studentów do asystowania przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a w niektórych przypadkach także do udzielania tych świadczeń. W piśmie zacytowano statut Podatnika, gdzie w § 5 zawarto zapis, że do zadań zakładu należy m. in.: "udzielanie świadczeń zdrowotnych w powiązaniu z realizacją zadań dydaktycznych i badawczo naukowych". Podkreślono, że prowadzenie praktyk traktuje się jako realizację zadań statutowych, które obejmują m. in. uczestniczenie w przygotowywaniu osób do wykonywania zawodu medycznego i kształcenia osób wykonujących zawód medyczny. Dodatkowo wyjaśniono, że praktyki odbywają się w obiektach służących usługom zwolnionym od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, czynność polegająca na nieodpłatnym udostępnieniu bazy szpitalnej w celu przeprowadzenia tam praktyk studenckich nie ma cech świadczenia objętego podatkiem VAT, w szczególności przedmiot wskazanego porozumienia nie jest ani towarem ani usługą w rozumieniu ustawy.

W opinii Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Podatnika należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w tym przepisie, rozumie się co do zasady każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Przez pojęcie świadczenia zdefiniowane w art. 8 ust. 1 należy rozmieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby.

Szeroka definicja świadczenia usług zawarta w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, niewątpliwie obejmuje swym zakresem czynności będące przedmiotem zapytania. Co oznacza, że argumentacja Podatnika wywodząca, że czynności te nie są ani towarem ani usługą nie jest prawidłowa. Przy czym nieprawidłowość ta nie zmienia faktu, że stanowisko głoszące, że czynność polegająca na nieodpłatnym udostępnieniu bazy szpitalnej w celu przeprowadzenia tam praktyk studenckich nie ma cech świadczenia objętego podatkiem VAT, jest w opinii tut. Organu Podatkowego stanowiskiem prawidłowym.

W danym przypadku kluczowym dla ustalenia, czy mamy do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest fakt nieodpłatności przedmiotowej usługi. Co do zasady świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT tylko wówczas, gdy ma charakter odpłatny. Wyjątek od tej reguły zawarto w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, w myśl którego nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

W opisie stanu faktycznego Podatnik wyjaśnia, że planuje podjąć współpracę polegającą na nieodpłatnym umożliwieniu uczelni wyższej przeprowadzenia praktyk studenckich. Ponadto pytający, zakład opieki zdrowotnej, stwierdził, że prowadzenie praktyk studenckich stanowi realizację nałożonych nań zadań statutowych, które obejmują m. in. uczestniczenie w przygotowywaniu osób do wykonywania zawodu medycznego i kształcenia osób wykonujących zawód medyczny. Co oznacza, że przedmiotowe usługi są związane z prowadzoną działalnością (prowadzeniem przedsiębiorstwa). Jednocześnie wskazano, że praktyki odbywają się w obiektach służących usługom zwolnionym od podatku od towarów i usług, co oznacza, że Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z funkcjonowaniem tych obiektów.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że do usług będących przedmiotem zapytania nie ma zastosowania regulacja art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, co oznacza, że nie mogą być one traktowane jak usługi świadczone odpłatnie.

Reasumując: nieodpłatne udostępnienie bazy szpitalnej przez ZOZ w celu przeprowadzenia tam praktyk studenckich, jako usługa nieodpłatna zawiązana z prowadzoną działalnością, jest wyłączona spod działania ustawy o VAT, nie mieści się bowiem w katalogu czynności podlegających opodatkowania podatkiem od towarów i usług zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, będąc jednak usługą w rozumieniu tej ustawy.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj