Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-447/06/FD
z 24 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-447/06/FD
Data
2006.05.24



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci
rok podatkowy
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy podatnik będący przez część 2005 roku wdowcem, może uzyskiwać w tym roku dochody opodatkowane w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci w sytuacji gdy w ciągu roku zawarł związek małżeński


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ...zam. w Gdańsku przy ul.... z dnia 27.03.2006 roku (data wpływu do tut. Urzędu: 28.03.2006 roku) który uzupełniono pismem z dnia 19.04.2006 roku (data wpływu do tut. Urzędu: 20.04.2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie, czy podatnik będący przez cześć 2005 roku wdowcem, może uzyskiwane w tym roku dochody opodatkować w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko w sytuacji gdy w ciągu tego roku zawarł związek małżeński stwierdzam, że:

- stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik od śmierci żony w 2002 roku samotnie wychowywał dziecko i korzystał z prawa do wspólnego z nim opodatkowania. Syn, który w dniu 14.06.2005 roku skończył 19 lat jest studentem Politechniki i otrzymuje rentę rodzinną z ZUS-u. Poza tym w 2005 roku zarobił 1.078,80 zł w ramach umowy- zlecenia. W dniu 03.09.2005 roku podatnik ponownie zawarł związek małżeński poprzedzając go notarialnie zawartą umową (intercyzą).

W złożonym wniosku podatnik pyta, czy będąc przez część 2005 roku wdowcem, może uzyskiwane w tym roku dochody opodatkować w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko w sytuacji, gdy w ciągu tego roku zawarł związek małżeński. Zdaniem podatnika uzyskane w 2005 roku dochody może opodatkować w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

Stosownie do treści art. 6 ust.4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

  1. dzieci małoletnie,
  2. dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
  3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku

- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym,w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Zgodnie z art.6 ust. 5 tej ustawy za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Przy czym zgodnie z art. 6 ust.8 i 9 ww. ustawy o podatku dochodowym zasada ta nie ma zastosowania, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) z wyjątkiem, gdy opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym dotyczy przychodów z najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego czy przez cały rok podatkowy był osobą samotnie wychowującą dziecko.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2005 roku podatnik spełnił warunki do uznania go za osobę samotnie wychowującą dziecko. Może więc za ten rok - na wniosek wyrażony w zeznaniu - określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów, pod warunkiem jednak, że ani on ani dziecko nie uzyskali dochodów opodatkowanych na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub przychodów opodatkowanych na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (z wyjątkiem przychodów z najmu/dzierżawy). Przy czym do sumy swoich dochodów podatnik nie wlicza dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dochodów uzyskanych przez pełnoletnie dziecko. Pełnoletnie dziecko, które w roku podatkowym uzyskało dochody podlegające opodatkowaniu, jest obowiązane do samodzielnego złożenia zeznania podatkowego (również w sytuacji, gdy uzyskany dochód nie przekroczył w roku podatkowym kwoty 2.790,00 zł).

Analizując powyższe, prawidłowe jest stanowisko podatnika wyrażone w zapytaniu, że zawarcie związku małżeńskiego w trakcie roku podatkowego nie stanowi przeszkody do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci, pod warunkiem, że wspólne zeznanie podatkowe zostało złożone w terminie ustawowym, tj. za 2005 rok do dnia 02.05.2006 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj