Interpretacja Urzędu Celnego II w Łodzi
362000-RPA-9105-10/06/AL
z 6 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
362000-RPA-9105-10/06/AL
Data
2006.10.06



Autor
Urząd Celny II w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
napoje alkoholowe
podatek akcyzowy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy Spółka prawidłowo nalicza podatek akcyzowy od produkowanych napojów o nazwie "cydr o smaku gruszkowym" i "cydr o smaku brzoskwiniowym" w wysokości 136,00 zł/hl?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r., Dz. U. Nr 8, poz. 60 ) w związku z zapytaniem podatnika z dnia 17.01.2005r. Naczelnik Urzędu Celnego II w Łodzi uznaje stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 07.07.2006r. Spółka z o.o. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi z zapytaniem w sprawie udzielenia w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny: Spółka z o.o. jest producentem napojów o nazwie "cydr o smaku gruszkowym" i "cydr o smaku brzoskwiniowym". Wyroby te, jako napoje niskoalkoholowe są fermentowane w Spółce do zawartości alkoholu ok.6,4 %, zgodnie z wymogami zawartymi w ustawie z dnia 22 stycznia 2004r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U.Nr 34 poz. 292). Po uzyskaniu wymaganego stopnia procentu alkoholu w nastawie, nastaw ten jest następnie odwirowany, poddawany zabiegom stabilizacyjnym, a następnie dosładzany i aromatyzowany. W razie konieczności jest do niego dodawany kwas cytrynowy jako regulator kwasowości. W końcowym etapie procesu technologicznego wyroby te są schładzane do temperatury ok. 5 stopni C, wysycane dwutlenkiem węgla i rozlewane do opakowań jednostkowych w butelki lub puszki. Wyroby te posiadają przynależność do grupy PKWiU o symbolu 15.94.10-00.91 i CN 2206 00.

Pytanie podatnika: Czy Spółka prawidłowo nalicza podatek akcyzowy od produkowanych napojów o nazwie "cydr o smaku gruszkowym" i "cydr o smaku brzoskwiniowym" w wysokości 136,00 zł/hl?

Stanowisko podatnika: Zakwalifikowanie wyżej wymienionych napojów do stawki podatku akcyzowego w wysokości 136 zł/hl jest uzasadnione tym, że wyroby te zostały zakwalifikowane do napojów fermentowanych niemusujących, z uwagi na to, że cały alkohol zawarty w produkowanym wyrobie pochodzi wyłącznie z własnego procesu fermentacji. Za przyjętym stanowiskiem przemawia również fakt, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 09 grudnia 2004r. w sprawie szczególnych rodzajów fermentowanych napojów winiarskich oraz szczegółowych wymagań organoleptycznych, fizycznych i chemicznych dla tych napojów (Dz. U. Nr 272, poz. 2696) przez napoje musujące rozumie się napoje, które zawierają naturalny dwutlenek węgla, pochodzący z fermentacji alkoholowej, tymczasem wyroby produkowane przez Spółkę posiadają dwutlenek węgla jako dodatek, gdyż wyżej wymienione wyroby są nim wysycane. Takich więc wyrobów nie można zaliczyć do napojów musujących. Zdaniem Spółki, w oparciu o przedstawiony proces technologiczny, zasadne jest przyjęcie, że wyroby te są napojami fermentowanymi niemusującymi.

Odpowiedź: Napoje alkoholowe, wytworzone zgodnie z przepisami art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 22 stycznia 2004r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U.Nr 04 z 2004r. poz. 292 z późn. zm.) należy zaliczyć do napojów fermentowanych określonych w ustt.1 art. 70 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 z 2004r. poz. 257 z późn. zm). Potwierdzeniem powyższego poglądu jest treść Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 grudnia 2004r. w sprawie szczególnych rodzajów fermentowanych napojów winiarskich oraz szczegółowych wymagań organoleptycznych, fizycznych i chemicznych dla tych napojów (Dz.U.Nr 272 z 2004r. poz. 2696), które zostało wydane na podstawie art. 4 powyższej ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku. Dodatkowo można zastosować rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rolnictwa Wsi z dnia 2 maja 2005r. w sprawie szczegółowego sposobu wyrobu fermentowanych napojów winiarskich oraz metod analiz tych napojów do celów urzędowej kontroli pod względem jakości handlowej (Dz.U.Nr 88 z 2005r. poz. 748). Powołane rozporządzenia szczegółowo opisują rodzaje, a także sposoby wyrobu napojów fermentowanych z podziałem na musujące i gazowane, którymi w świetle wyżej przedstawionych przepisów, są napoje alkoholowe wytworzone zgodnie z ustawa z dnia 22 stycznia 2004r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku. Właściwe zatem jest zastosowanie w przedmiotowej sprawie stawki 136zł/hl.

Powyższej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Pouczenie: Stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl art. 14b § 2 ustawy, wyżej wymieniona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5. Od niniejszego postanowienia służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj