Interpretacja Urzędu Celnego I w Łodzi
361000-PA-050-1/06/WK
z 27 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
361000-PA-050-1/06/WK
Data
2006.03.27



Autor
Urząd Celny I w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Znaki akcyzy


Słowa kluczowe
wyroby winiarskie
znaki akcyzy


Pytanie podatnika
Jakiego rodzaju banderole - krajowe czy importowe - jest zobowiązany nałożyć podmiot gospodarczy (producent) z terenu UE, prowadzący skład podatkowy w innym niż Polska państwie członkowskim UE na wyroby, które zostaną rozlane z przywiezionego luzem na terytorium RP do składu podatkowego usługobiorcy lub wydzierżawiającego linię produkcyjną, jeżeli po rozlewie wyroby te zostaną przemieszczone w procedurze zawieszonego poboru akcyzy do innego składu podatkowego - czy to własnego składu wspomnianego producenta (prowadzonego np. w formie oddziału) czy jakiegokolwiek innego składu podatkowego - na terytorium RP a następnie oznaczone w tymże składzie znakami akcyzy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60 z późn. zm.); po rozpoznaniu wniosku podatnika z dnia 27.12.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.12.2005r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek pana J.J. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. Unijny podmiot zajmujący się produkcją i handlem winami, prowadzący skład podatkowy na terenie swojego państwa, zleca firmie polskiej wykonanie usługi rozlewu swojego wina lub wydzierżawia w tym celu od firmy polskiej linię rozlewniczą. Wino przyjeżdża w cysternach, jest rozlewane do butelek (lub innych opakowań jednostkowych) w składzie podatkowym na terenie RP a następnie zostaje przemieszczane do innego składu podatkowego na terytorium kraju w procedurze zawieszonego poboru akcyzy, gdzie ma zostać oznaczone znakami akcyzy czyli banderolami a następnie wprowadzone do obrotu (sprzedane) na terytorium RP.

Pytanie podatnika: Jakiego rodzaju banderole - krajowe czy importowe - jest zobowiązany nałożyć podmiot gospodarczy (producent) z terenu UE, prowadzący skład podatkowy w innym niż Polska państwie członkowskim UE na wyroby, które zostaną rozlane z przywiezionego luzem na terytorium RP do składu podatkowego usługobiorcy lub wydzierżawiającego linię produkcyjną, jeżeli po rozlewie wyroby te zostaną przemieszczone w procedurze zawieszonego poboru akcyzy do innego składu podatkowego - czy to własnego składu wspomnianego producenta (prowadzonego np. w formie oddziału) czy jakiegokolwiek innego składu podatkowego - na terytorium RP a następnie oznaczone w tymże składzie znakami akcyzy?

Zdaniem podatnika w ramach przytoczonego stanu faktycznego powinny zostać nałożone banderole importowe (kolor niebieski).

Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi nie podziela stanowiska podatnika.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80 poz. 742 z późn. zm.) określa w załączniku nr 2 wzory banderol podatkowych na opakowania jednostkowe. W punkcie IV określone zostały wzory banderol podatkowych na opakowania jednostkowe importowanych i nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów winiarskich. Zgodnie z punktem 1 objaśnień banderole te stosują odpowiednio producenci, importerzy, przedstawiciele podatkowi i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi oznaczania. Z kolei punkt VIII załącznika 2 określa wzory banderol podatkowych na opakowania jednostkowe wytworzonych na terytorium kraju wyrobów winiarskich. Zgodnie z treścią pkt 2 objaśnień banderole te stosują także odpowiednio podmioty dokonujące czynności pakowania, rozlania lub rozważenia wyrobów w opakowania jednostkowe, przepakowania, ponownego rozlania lub rozważenia wyrobów akcyzowych w inne opakowania jednostkowe. Z powyższego wynika jednoznacznie, że banderole określone w punkcie IV (tzw. importowe) są nakładane na opakowania jednostkowe, w których wyroby akcyzowe są importowane bądź nabywane wewnątrzwspólnotowo. Jeżeli natomiast cykl produkcyjny wyrobu, jest zakończony na terytorium kraju, a zgodnie z art.69 ust.1 ustawy o podatku akcyzowym firma dokonująca rozlewu wina jest, w rozumieniu tejże ustawy jego producentem wówczas stosuje się banderole określone w punkcie VIII załącznika 2.

Art. 86 w ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym stanowi: "obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy ciąży na producentach, importerach, podmiotach dokonujących nabycia wewnątrzwspólnotowego, przedstawicielach podatkowych oraz na podmiotach dokonujących pakowania, rozlania lub rozważenia wyrobów w opakowania jednostkowe, a także przepakowania, ponownego rozlania lub rozważenia wyrobów akcyzowych w inne opakowania jednostkowe". Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów kwestia własności wina tzn. czy pozostaje ono np. własnością podmiotu zagranicznego nie ma wpływu na rodzaj stosowanych banderol ani określenie podmiotu zobowiązanego do ich nakładania.

Udzielona w niniejszym postanowieniu interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

POUCZENIE. Na niniejsze postanowienie służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi, składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatnej w znakach skarbowych w wysokości 5,00 zł od podania i 0,50 zł od każdego załącznika (Dz. U. Nr 86 z 2000r. poz. 960 z późn. zm.). Zgodnie z treścią art. 222 i art. 239 Ordynacji podatkowej, zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj